Κύπελλο Ισπανίας: Δυσκολεύτηκε ξανά η «Μπάρσα», εύκολα η Σεβίλλη, στα πέναλτι η Αλμερία

Μπαρσελόνα και Σεβίλλη προκρίθηκαν στην επόμενη φάση, μαζί με την Αλμερία που έκανε την «έκπληξη» κόντρα στην Οσασούνα για το Κύπελλο Ισπανίας

Τρία παιχνίδια είχε το αποψινό μενού για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ισπανίας. Στο πρώτο χρονικά παιχνίδι, η Σεβίλλη δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στη Βαλένθια, σε αντίθεση με την Μπαρσελόνα που τα βρήκε και πάλι «σκούρα». Τέλος, Αλμερία και Οσασούνα έλυσαν τις διαφορές τους στη ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι.

Σεβίλλη – Βαλένθια 3-0

Η Σεβίλλη υποδέχθηκε τη Βαλένθια στο “Ραμόν Σάντσες Πιθχουάν” για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ισπανίας και τη «φιλοδώρησε» με 3-0 παίρνοντας την πρόκριση για τα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Οι Σεβιγιάνοι χρειάστηκαν 38 λεπτά για να προκριθούν απέναντι σε μια Βαλένθια που συνεχίζει να απογοητεύει. Το σκορ άνοιξε στο 20΄με κεφαλιά ο Λουκ Ντε Γιονγκ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Ακούνια. Ο ίδιος παίκτης στο 33,’ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του μετά από πάσα του Σούσο με σουτ μέσα από την περιοχή.  Στο 38′ ο Ιβάν Ράκιτις «κλείδωσε» την πρόκριση για τη Σεβίλλη.

Σεβίλλη (Λοπετέγι): Μπόνο – Νάβας (67′ Ρέκικ), Κουντέ, Γκόμεζ, Ακούνια (68′ Αλέις Βιδάλ) – Ράκιτις, Γκουντέλι, Τζόρνταν (63′ Ιντρίσι) – Σούσο (63′ Τόρες), Ελ Χανταντί, Ντε Γιονγκ (85′ Εν Νεσιρί)

Βαλένθια (Χάβι Γκράθια): Σαμπατέρ – Γκρουέσο, Σανμαρτίν, Παουλίστα (53′ Εσκέρδο), Βας – Ράτσιτς (53′ Μολίνα), Κοϊντρέτι (90′ Μούσα) – Μπλάνκο, Κάνγκ Λι, Τζέισον – Σομπρίνο

Αλμερία – Οσασούνα 0-0 (5-4 πεν.)

Αλμερία και Οσασούνα αναμετρήθηκαν σε ένα παιχνίδι χωρίς σκορ σε κανονική διάρκεια και παράταση, με τους γηπεδούχους να ευστοχούν στο τελευταίο πέναλτι παίρνοντας την πρόκριση για τα ημιτελικά.

Ίσως στο μοναδικό σημείο που η λέξη φαβορί παύει να υφίσταται, η Αλμερία ήταν πιο εύστοχη, πιο τυχερή απέναντι στην ομάδα της La Liga κερδίζοντας με 5-4.

Οι δύο ομάδες ευστόχησαν στα δύο πρώτα πέναλτι, με τον Κόρπας να χάνει το πρώτο πέναλτι για την Αλμερία. Στα επόμενα δύο, ήταν εύστοχες και οι δύο ομάδες, πριν ο Σάντσεθ αστοχήσει για την Οσασούνα. Ραμαζάνι και Ντε λα Χοθ ευστόχησαν για τους γηπεδούχος, κάνοντας το ίδιο και ο Μπάρχα. Στο κρίσιμο πέναλτι, όμως ήταν ο Γκαρσία αυτός που «λύγισε» δίνοντας στην Αλμερία την ευκαιρία να πάρει την πρόκριση. Έτσι και έγινε, αφού ο Καρβάλιο ευστόχησε και έστειλε την ομάδα του στους «4» του Copa del Rey.

Αλμερία (Χοσέ Γκόμεζ): Φερνάντο – Ρεδράδο, Ντε λα Χοθ, Τσούμι, Ακιέμε – Πέτροβιτς (105′ Καρβάλιο), Ρομπερτόουν (87′ Κόστα) – Απία (Ραμαζάνι), Βιγιάλμπα (106′ Φερνάντεζ), Λάζο  (87′ Κόρπας) – Βιγιάρ (69′ Σαντικ)

Οσασούνα (Αρασάτε): Χουάν Πέρεθ – Σάντσες, Γκαρσία, Ρονκάλια (97′ Κρουζ), Βιδάλ (79′ Γκαρσία) – Ρούμπεν Γκαρσία (61′ Μπάρχα), Πέρεθ (60′ Όιερ), Τόρες, Μονκαγιόλα – Ένρικ (91′ Καγιέρι), Μαρτίνες Κάλβο (61′ Τόρο)

Ράγιο Βαγιεκάνο – Μπαρσελόνα 1-2

Η Μπαρσελόνα δυσκολεύτηκε και πάλι με χαμηλότερης δυναμικότητας ομάδα όμως στο τέλος πήρε τη νίκη πρόκριση με 1-2 απέναντι στη Ράγιο Βαγιεκάνο.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι «μπλαουγκράνα» είδαν την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι σε σουτ τον Ντε Γιονγκ και Πουτς σε ένα πρώτο ημίχρονο που γενικά δεν είχε κάτι το αξιοσημείωτο. Στην επανάληψη, η Ράγιο ήταν αυτή που άνοιξε πρώτη το σκορ με τον Φραν Γκαρθία στο 63′. Επτά λεπτά αργότερα και πιο συγκεκριμένα στο 70′, ο Λιονέλ Μέσι αποκατέστησε την τάξη ισοφαρίζοντας σε 1-1 και τον Φρένκι Ντε Γιονγκ να δίνει τη νίκη στους Καταλανούς στο 80ο λεπτό.

Κάπως έτσι, η «Μπάρσα» πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του Copa del Rey.

Ράγιο Βαγιεκάνο (Ιραόλα): Ντιμιτρίεφσκι – Ερνάντες (84′ Αντβίνκουλα), Σάβελιτς, Κατένα, Μάρτος (84′ Ίσι)- Κομεσάνα – Μαρτίν (71′ Σουάρεθ), Τρέχο, Μοντιέλ (57′ Γκαρσία), Φραν Γκαρθία – Κάσμι (71′ Αντονίν)

Μπαρσελόνα (Κούμαν): Νέτο – Φίρπο (68′ Πέδρι), Λαγκλέ, Αραούχο, Μινγκέθα – Πουτς (68΄ Άλμπα), Μπουσκέτς, Ντε Γιονγκ – Γκριεζμάν (85′ Μπρέθγουεϊτ), Τρινκάο (68′ Ντεμπελέ), Μέσι