Κύπελλο Τουρκίας: Η Εφές στέφθηκε κυπελλούχος κόντρα στη Φενέρμπαχτσε

Η Αναντολού Εφές κατέκτησε το Κύπελλο Τουρκίας απέναντι στη Φενέρμπαχτσε την οποία κέρδισε στον τελικό.

Ντέρμπι μόνο για ένα δεκάλεπτο ήταν ο τελικός του φετινού Κυπέλλου Τουρκίας, με την Εφές να κυριαρχεί και να επικρατεί με 86-72 της Φενέρμπαχτσε στην Προύσα, κατακτώντας το 12ο Κύπελλο της ιστορίας της.

Η τυπικά γηπεδούχος Φενέρμπαχτσε δεν μπόρεσε να κάνει το κάτι καλύτερο απέναντι στην ψυχωμένη Εφές που πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και πανηγύρισε τον τίτλο. Πρώτος σκόρερ για την Εφές ήταν ο Μίτσιτς με 23 πόντους, με τον Πλάις να έχει 20. Για τη Φενέρ ο Μπούκερ ξεχώρισε με 17 πόντους και ο Γκούντουριτς με 15.

Αμφίρροπος ήταν ο τελικός στο ξεκίνημά του, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς και την Εφές να ολοκληρώνει το πρώτο δεκάλεπτο με το 16-14 υπέρ της. Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν “πάτησε το γκάζι” στη δεύτερη περίοδο και με επιμέρους σκορ 25-13, πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα δεκατεσσάρων πόντων με το σκορ στο 41-27. Στο δεύτερο ημίχρονο η Φενέρ προσπαθούσε να επιστρέψει, με την Εφές ωστόσο να βρίσκει συνεχώς τις απαντήσεις, κερδίζοντας τελικά με 86-72, χωρίς να απειληθεί ουσιαστικά.

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 27-41, 49-62, 72-86

Φενέρμπαχτσε: Μπιρσέν, Χαζέρ 6, Σταρκς 10 (2), Μπιμπέροβιτς, Φλόιντ 10 (5/7 δίποντα), Ακπινάρ, Μαχμούτογλου 10 (2), Πιερ 2, Γκούντουριτς 15 (3), Μπούκερ 17 (6/7 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Ντουβερίογλου 2.

Αναντολού Εφές: Μπομπουά 19 (5/7 τρίποντα), Σαιμπίρ 2, Ιλιασόγλου, Γκαζί 1, Γιουβέν, Λάρκιν 6 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Μοερμάν 13 (1 τρίποντο, 16 ριμπάουντ), Πλάις 20 (2), Μίτσιτς 23 (3 τρίποντα, 6 ασίστ), Σίμον 2.