Κυπελλούχος Ελλάδας ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 1-0 της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ και στέφθηκε κυπελλούχος Ελλάδος.

Ο «δικέφαλος του Βορρά»  μετά το πρωτάθλημα κατέκτησε και το κύπελλο, πετυχαίνοντας το πρώτο νταμπλ της ιστορίας του. Το «χρυσό» τέρμα για τον ΠΑΟΚ πέτυχε ο Άκπομ με γυριστό ψαλιδάκι, ο οποίος αναδείχτηκε και πολυτιμότερος παίχτης του αγώνα.

Οι τυπικά γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν το γκολ του Άκπομ, με την ΑΕΚ να μην καταφέρνει να διεκδικήσει κάτι από το παιχνίδι.

Ο Αγώνας:

Στο 5΄ η ΑΕΚ είχε την πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι, ο Πόνσε με πλασέ απείλησε την εστία του Πασχαλάκη, όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι.

Στη συνέχεια η κατοχή ήταν μοιρασμένη με την κάθε ομάδα να προσπαθεί να επιβάλει τον ρυθμό της. Το πρώτο μισάωρο κύλισε χωρίς κάποια ουσιαστική φάση.

Πρώτη καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ ήρθε στο 35΄ ο Σάκχοφ με ωραία ενέργεια γύρισε την μπάλα στον Άκπομ, ο οποίος επιχείρησε το σουτ αλλά ο Μπάρκας απέκρουσε.

Η Ένωση προσπάθησε να βρει τα πατήματα της και στο 40΄ ο Τσικρίνσκι κέρδισε στον αέρα όλους τους παίκτες, έπιασε την κεφαλιά, με τον Πασχαλάκη να διώχνει.

Παρόλο που η ΑΕΚ ήταν καλύτερη στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που κατάφερε να βρει δίχτυα, λίγο πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Ο Πέλκας μπήκε στην περιοχή, έκανε την σέντρα από δεξιά και ο Άκπομ με γυριστό ψαλιδάκι άνοιξε το σκορ για τον «δικέφαλο του Βορρά»(1-0). Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η πρώτη καλή ευκαιρία άνηκε και πάλι στην ΑΕΚ στο 52΄, ο Μάνταλος έδωσε στον Πόνσε εκείνος βγήκε τετ-α-τετ με τον Πασχαλάκη, ο κίπερ του ΠΑΟΚ βγήκε από την εστία του και απομάκρυνε.

Ένα λεπτό αργότερα οι γηπεδούχοι βρεθήκαν κοντά στο 2-0, αλλά το διαγώνιο πλασέ του Ζαμπά απέκρουσε ο Μπάρκας.

Όσο κυλούσε η ώρα, ο ΠΑΟΚ έπαιζε με τον χρόνο, με την ΑΕΚ να προσπαθεί να βρει διόδους προς την εστία του Πασχαλάκη, χωρίς αποτέλεσμα.

Στο 88΄ο Πέλκας έχασε μεγάλη ευκαιρία να κλειδώσει το ματς, όμως το ψηλοκρεμαστό σουτ από τα δεξιά πέρασε άουτ.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι με τον ΠΑΟΚ να παίρνει την νίκη και να κατακτά το κύπελλο.

Σκόρερ: 45΄ Άκπομ

Κίτρινες: Άκπομ / Οικονόμου, Λιβάγια, Κρίστισιτς, Πόνσε, Γκάλο

ΠΑΟΚ (Ρασβάν Λουτσέσκου):Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Πέλκας(80΄Ολιβέιρα), Κρέσπο, Μπίσεσβαρ(90΄Ινγκασον), Γιαννούλης, Σάχοφ, Άκπομ, Κάνιας, Ζαμπά( 65΄Λημνιός)

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας, Μπακάκης(80΄Γανόπουλος), Οικονόμου, Τσιγκρίνσκι, Χούλτ, Κρίστισιτς(76΄Μπογέ), Σιμόες, Μάνταλος, Λιβάγια, Μπακασέτας(70΄Γκάλο), Πόνσε