Κυρίαρχη η Δανία-Εύκολα και η Σερβία

Το Κόσοβο νίκησε τη Βουλγαρία, ενώ νικήτρια αναδείχθηκε η Δανία κόντρα Γεωργία. Η Ιρλανδία νίκησε το Γιβραλτάρ, όπως και η Ουκρανία το Λουξεμβούργο. Η Σερβία επικράτησε απέναντι στη Λιθουανία και η Τσεχία έριξε «τριάρα» στο Μαυροβούνιο, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής των προκριματικών του Euro 2020.

Βουλγαρία-Κόσοβο

Το Κόσοβο νίκησε με 3-2 τη Βουλγαρία στη Σόφια.

Μόλις στο 14ο λεπτό της αναμέτρησης ο Ρασίκα άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους.

Ο Ποπόφ στο 43’ σκόραρε και έφερε το ματς στα ίσα, ενώ ο Δημητρόφ στο 55ο λεπτό, μετά από πάσα του Νεντέλεφ, έκανε την ανατροπή και για πρώτη φορά οι Βούλγαροι πέρασαν μπροστά στο σκορ.

Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τον Μουρίτσι στο 64’ ο οποίος έγραψε το 2-2.

Στο δεύτερο λεπρό καθυστερήσεων ο Ρασάνι νίκησε τον Μιχαΐλοφ και διαμόρφωσε το τελικό 3-2 για το Κόσοβο.

Δανία-Γεωργία

Την ίδια ώρα η Δανία κυριάρχησε με 5-1 επί της Γεωργίας.

Το σκορ της αναμέτρησης άνοιξε ο Ντόλμπεργκ στο 13ο λεπτό, ενώ οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στο 25’ με τον Λομπζανίντζε. Πέντε λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι πέρασαν ξανά μπροστά στο σκορ με εύστοχο πέναλτι του Έρικσεν.

Ο Ντόλμπεργκ στο 63’ έκανε το 3-1, ενώ το 4-1 διαμόρφωσε στο 73’ ο Πούλσεν.

Το… τελειωτικό χτύπημα στη Γεωργία έδωσε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπρεϊθγουέιτ.

Ιρλανδία-Γιβραλτάρ

Η Ιρλανδία επικράτησε με 2-0 απέναντι στο Γιβραλτάρ στο «Αβίβα».

Ο Τσιπολίνα σημειώνοντας… αυτογκόλ στο 29ο λεπτό άνοιξε το σκορ για την Ιρλανδία.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπρέιντι έγραψε το τελικό 2-9 για τους Ιρλανδούς.

Ουκρανία-Λουξεμβούργο

Σημαντική νίκη πήρε και η Ουκρανία κόντρα στο Λουξεμβούργο με 1-0.

Οι γηπεδούχοι καθάρισαν με… το καλησπέρα, αφού μόλις στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης ο Γιάρεμτσουκ, έπειτα από ασίστ του Μαλινόφσκι, πέτυχε το τελικό 1-0.

Σερβία-Λιθουανία

Με ευκολία η Σερβία νίκησε τη Λιθουανία με 4-1.

Ο Μίτροβιτς στο 20ο λεπτό έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους, ενώ ο ίδιος στο 34’ έκανε το 2-0. Το επόμενο λεπτό ο Γιόβιτς έγραψε το 3-0 για τη Σερβία.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Νοβικόβας μείωσε σε 3-1 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να αλλάξει το τελικό αποτέλεσμα.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Λιάγιτς πέτυχε το τελικό 4-1 για τους Σέρβους.

Τσεχία-Μαυροβούνιο

Νικήτρια αναδείχθηκε η Τσεχία κόντρα στο Μαυροβούνιο με 3-0.

Ο Γιάνκτο, μετά από πάσα του Καντεράμπεκ, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και πέτυχε το 1-0 για τους γηπεδούχους.

Με… αυτογκόλ του Κοπιτοβιτς στο 49’ οι Τσέχοι έκαναν το 2-0.

Το τελικό 3-0 έγραψε ο Σικ λίγο πριν το τέλος, στο 82ο λεπτό της αναμέτρησης με εύστοχο πέναλτι.