Κυριάρχησε η Βαλένθια κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης

Με 2-1 η Βαλένθια επικράτησε απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης, ενώ  και η Μπιλμπάο νίκησε τη Λεβάντε. Η Εϊμπάρ κέρδισε τη Ράγιο Βαγιεκάνο, στο πλαίσιο της 30ης αγωνιστικής της La Liga.

Βαλένθια-Ρεάλ Μαδρίτης

Νικήτρια με 2-1 αναδείχθηκε η Βαλένθια κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης.

Η Βαλένθια με 46 βαθμούς ανέβηκε στην πέμπτη θέση του ισπανικού πρωταθλήματος, ενώ η Ρεάλ Μαδρίτης βρίσκεται στην τρίτη θέση με 57 βαθμούς.

Ο αγώνας

Στο πρώτο εικοσάλεπτο του ματς δεν υπήρξε κάποια αξιόλογη φάση, ενώ στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έγιναν πιο απειλητικοί απέναντι στη Ρεάλ.

Ο Γκέντες στο 35ο λεπτό της αναμέτρησης, με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 1-0 για τη Βαλένθια.

Πέντε λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έχασαν καλή ευκαιρία όταν ο Ροντρίγκο σούταρε, αλλά η μπάρα πέρασε δίπλα από το δοκάρι.

Μετά το γκολ της η Βαλένθια ήταν κυρίαρχος στον αγωνιστικό χώρο και η Ρεάλ δυσκολευόταν να κρατήσει τη μπάλα στα πόδια της.

Ο Σόλερ στο 53’ είχε μια καλή στιγμή, αλλά τον νίκησε ο Νάβας.

Δυο λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι για πρώτη φορά είχαν καλή ευκαιρία με τον Μαρσέλο, αλλά μπλόκαρε τη μπάλα ο Νέτο.

Στο 83’ ο Γκαράι με τρομερή κεφαλιά νίκησε τον Νάβας και πέτυχε το 2-0 για τη Βαλένθια.

Ο Μπενζεμά στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων μείωσε σε 2-1 για τη Ρεάλ Μαδρίτης, αλλά δεν κατάφερε να αλλάξει το αποτέλεσμα του αγώνα.

Κίτρινες: Βας, Οντριοθόλα, Παρέχο, Μαρσέλο

Βαλένθια:  Νέτο, Βας, Γκαράι, Ντιακαμπί, Γκαγιά, Σολέρ (80’ Τόρες), Παρέχο, Κοντογκμπιά, Γκέντες (73’ Τσερίσεφ), Ροντρίγκο, Γκαμεϊρό (85’ Μίνα)

Ρεάλ Μαδρίτης: Νάβας, Οντριοθόλα, Ράμος, Βαράν, Μαρσέλο, Κασεμίρο, Μόντριτς, Κρόος (64’ Ίσκο), Βάθκεθ (78’ Μαριάνο), Ασένσιο (64’ Μπέιλ), Μπενζεμά

Μπιλμπάο-Λεβάντε

Η Μπιλμπάο επικράτησε επί της Λεβάντε με 3-2 και έφτασε την τρίτη σερί νίκη στο ισπανικό πρωτάθλημα.

Με τρομερή εμφάνιση πήρε μια σημαντική νίκη και βρίσκεται στην όγδοη θέση με 43 βαθμούς.

Μόλις στο 5ο λεπτό ο Μπερτσίτε έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους. Στο 27’ ο Φερνάντεθ πετυχαίνοντας… αυτογκόλ έκανε το 2-0 για τους γηπεδούχους.

Ο Μαρτί στο 51’ με εύστοχο πέναλτι μείωσε σε 2-1. Ο Καμπάκο στο 89’ έφερε το ματς στα ίσα.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μουνιαΐν, εκτελώντας εύστοχο πέναλτι, έκανε το τελικό 3-2 και χάρισε στην ομάδα του τη νίκη.

Εϊμπάρ-Ράγιο Βαγιεκάνο

Με 2-1 νίκησε η Εϊμπάρ τη Ράγιο Βαγιεκάνο και με 39 βαθμούς ανέβηκε στη δέκατη θέση, ενώ η Ράγιο Βαγιεκάνο είναι στην προτελευταία θέση με μόλις 24 βαθμούς.

Η Εϊμπάρ πριν την έναρξη του ματς προέβη σε μια πολύ ιδιαίτερη κίνηση. Συγκεκριμένα ζήτησε από τους φιλάθλους της ομάδας να φέρουν στο γήπεδο ένα πακέτο φακές για τους πρόσφυγες στη Λέσβο. Σύμφωνα με τις πρώτες εκτιμήσεις έχουν συγκεντρωθεί περίπου πενήντα κιλά φακές.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 40ο λεπτό με τον Ποζο. Ο Τσαρλς στο 64’ έφερε το ματς στα ίσα, ενώ το τελικό 2-1 πέτυχε ο Λεόν στο 73ο λεπτό, χαρίζοντας στην ομάδα του τη νίκη.

Ουέσκα-Θέλτα Βίγκο

Τον βαθμό της ισοπαλίας μοιράστηκε η Ουέσκα με την Θέλτα Βίγκο, καθώς οι δυο ομάδες ήρθαν ισόπαλες με 3-3.

Το σκορ της αναμέτρησης άνοιξε ο Μέντες στο 14ο λεπτό για τους φιλοξενούμενους. Το 2-0 για την Θέλτα Βίγκο έκανε ο Άσπας στο 57’.

Οι γηπεδούχοι απάντησαν με τον Γκαλεγκο στο 63’ ο οποίος μείωσε σε 1-2. Στο 71’ ο Αβιλα έφερε το ματς στα ίσα, ενώ δυο λεπτά αργότερα ο Πουλίδο σκόραρε και οι γηπεδούχοι για πρώτη φορά πέρασαν μπροστά στο σκορ.

Αυτό όμως δεν κράτησε για πολύ, καθώς στο 81’ ο Μπουντεμπούζ πέτυχε το τελικό 3-3.