La Liga: “5άρα” η Μπαρτσελόνα, “σκόνταψε” η Ατλέτικο Μαδρίτης

Σαν «σίφουνας» πέρασε από το «Θεράμικα» η Μπαρτσελόνα, άφησε βαθμούς στο «Βαγιέκας» η Ατλέτικο Μαδρίτης

Για την 6η αγωνιστική της La Liga, η Μπαρτσελόνα πέτυχε το 6Χ6 και η Ατλέτικο Μαδρίτης γκέλαρε στο Βαγιέκας.

Κουρασμένη από την υπερπροσπάθεια απέναντι στη Λειψία στα μέσα της εβδομάδας, η Ατλέτικο Μαδρίτης το μόνο που μπόρεσε ήταν να πάρει την ισοπαλία με 1-1 στο «Βαγέκας» απέναντι στη Ράγιο Βαγιεκάνο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Παλαθόν στο 35΄, αλλά στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου ο Γκάραχερ διαμόρφωσε το τελικό 1-1, που φέρνει τους «ροχιμπλάνκος» στο -6 από την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα.

Η Μπαρτσελόνα συνέτριψε με 1-5 την -αήττητη μέχρι σήμερα- Βιγιαρεάλ στο «Θεράμικα», διατήρησε το απόλυτο νικών στο ισπανικό πρωτάθλημα μετά από έξι αγωνιστικές και παραμένει στο +4 από τη Ρεάλ. Μία σπουδαία νίκη για τους «μπλαουγκράνα», που προηγήθηκαν 0-2 με δύο γκολ του Λεβαντόφσκι, αλλά η Βιγιαρεάλ μείωσε με τον Αγιόθε Πέρεθ (1-2), είχε ευκαιρίες να ισοφαρίσει στο φινάλε του α΄ ημιχρόνου και δοκάρι στις αρχές του δεύτερου με τον Πίνο. Λίγο αργότερα, ο Τορέ «έγραψε» το 1-3 και ο Ραφίνια «χτύπησε» δις και έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Μπαρτσελόνα. Μοναδικό “μελανό σημείο” ο τραυματισμός του Μαρκ-Αντρέ Τερ Στέγκεν, ο οποίος τραυματίστηκε στο αριστερό γόνατο στο 44΄, αποχώρησε με φορείο και διακομίστηκε απευθείας στο νοσοκομείο, με τις πρώτες ενδείξεις να είναι άκρως ανησυχητικές.

Την τρίτη διαδοχική νίκη της στο ισπανικό πρωτάθλημα πανηγύρισε η Αθλέτικ Μπιλμπάο, η οποία με πρωταγωνιστή τον Γκουρουθέτα επικράτησε 3-1 της Θέλτα στο «Σαν Μαμές». Ο Βάσκος επιθετικός πέτυχε τα δύο πρώτα γκολ της ομάδας του, στο 4΄ και στο 39΄, ενώ ο Τζαλό στο 80΄ ήταν αυτός που «σφράγισε» τη νίκη για την ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε. Για την ομάδα του Βίγκο, που είχε ισοφαρίσει προσωρινά με πέναλτι του Ιαγκο Ασπας, ο Τάσος Δουβίκας ήταν βασικός και αγωνίστηκε για 68 λεπτά, πριν αντικατασταθεί από τον Μπόρχα Ιγκλέσιας.

Aλαβές-Σεβίλλη 2-1 (17΄ Βιθέντε, 60΄ Μαρτίν – 83΄ Λουντεμπάκιο)

Βαγιαδολίδ-Σοσιεδάδ 0-0

Οσασούνα-Λας Πάλμας 2-1 (39΄πεν. Μπούντιμιρ, 60΄ Αϊμάρ – 41΄ Μολέιρο)

Βαλένθια-Xιρόνα 2-0 (56΄ Ριόχα, 58΄ Ντάνι Γκόμεθ)

Ρεάλ Μαδρίτης-Εσπανιόλ 4-1 (58΄ Καρβαχάλ, 75΄ Ροντρίγκο, 78΄ Βινίσιους, 90΄πεν. Μπαπέ – 54΄αυτ. Κουρτουά)

Χετάφε-Λεγανές 1-1 (83΄πεν. Μαγιοράλ – 76΄ Σάενθ)

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Θέλτα 3-1 (4΄, 39΄ Γκουρουθέτα, 80΄ Τζαλό – 25΄πεν. Ασπας)

Βιγιαρεάλ-Μπαρτσελόνα 1-5 (38΄ Πέρεθ – 20΄, 35΄ Λεβαντόφσκι, 58΄ Τορέ, 74΄, 83΄ Ραφίνια)

Ράγιο Βαγιεκάνο-Ατλέτικο Μαδρίτης 1-1 (35′ Παλαθόν – 49΄ Γκάλαχερ)