La Liga: Αφεντικό στη Μαδρίτη η Ατλέτικο, 3-1 τη Ρεάλ

Νικήτρια στο ντέρμπι της Μαδρίτης η Ατλέτικο, με τριάρα απέναντι στη Ρεάλ.

Για την 6η αγωνιστική της La Liga η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε της Ρεάλ Μαδρίτης με 3-1 στο “Wanda Metropolitano”.

Οι “ροχιμπλάνκος” άνοιξαν το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό. Ο Λίνο έκανε φανταστική σέντρα από τα αριστερά με το δεξί, ο Μοράτα έφυγε στην πλάτη της άμυνας και με κοντινή κεφαλιά έκανε το 0-1.

Στο 18′ ο Σαούλ έβγαλε ακόμα μια σέντρα στην περιοχή της Ρεάλ και ο Γκριεζμάν με φαλτσαριστή κεφαλιά νίκησε τον Κέπα για το 0-2.

Η “βασίλισσα” μείωσε στο 35ο λεπτό. Ο Κρόος πήρε τη μπάλα, κοντρόλαρε έξω από την περιοχή, απέφυγε τον Γιορέντε και με ξερό σουτ σημάδεψε τη γωνία της εστίας για το 1-2.

Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου ο Καμαβινγκά βρήκε δίχτυα αλλά το γκολ δεν μέτρησε καθώς ο Ρούντιγκερ ήταν εκτεθειμένος.

33 δευτερόλεπτα, αφού ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες της Ατλέτικο συνεργάστηκαν πολύ ωραία και ο Μοράτα έπιασε την κεφαλιά πετυχαίνοντας το 3-1 και πιάνοντας στον “ύπνο” τη Ρεάλ.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Σιμεόνε): Όμπλακ, Μολίνα (Αθπιλικουέτα 65′), Σάβιτς, Χιμένες (Κορέα 86′), Ερμόσο, Λίνο (Γκαλάν 87′), Γιορέντε, Κόκε (Βίτσελ 46′), Σαούλ, Γκριεζμάν, Μοράτα (Ντεπάι 82′)

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Αντσελότι): Κέπα, Βάθκεθ (Νάτσο 57′), Ρίντιγκερ, Αλάμπα, Γκαρθία (Μεντί 57′), Κρόος (Ντίαθ 70′), Βαλβέρδε, Καμαβινγκά (Τσουαμενί 57′), Μόντριτς (Χοσέλου 46′), Μπέλιγχαμ, Ροντρίγκο

Αλαβές-Αθλέτικ Μπιλμπάο 0-2 (18΄ Ινιάκι Γουίλιαμς, 76΄ Σανσέτ)

Xιρόνα-Μαγιόρκα 5-3 (26΄ Λόπεζ, 33΄ Ντόβμπικ, 37΄ Μαρτίν, 45΄ Ερέρα, 57΄ Σάβιο – 4΄ Μουρικί, 89΄, +90΄ Πρατς)

Οσασούνα-Σεβίλλη 0-0

Μπαρτσελόνα-Θέλτα 3-2 (81΄,86΄ Λεβαντόφσκι, 89΄ Κανσέλο – 19΄ Λάρσεν, 76΄ Δουβίκας)

Αλμερία-Βαλένθια 2-2 (59΄,69΄ Αρίμπας – 14΄ Ντιέγκο Λόπεθ, 64΄ Γκουέρα)

Σοσιεδάδ-Χετάφε 4-3 (2′ Κούμπο, 61′ πεν., 80′ Ογιαρθάμπαλ, 67′ Μέντες – 39′ Αλενά, 45’+ πεν. Μαγιοράλ, 90’+ Λατάσα)

Ράγιο Βαγεκάνο-Βιγιαρεάλ 1-1 (16′ Πέρες-15′ Σόρλοτ)

Λας Πάλμας-Γρανάδα 1-0 (90΄+2 Κιριάν)

Μπέτις-Κάντιθ 1-1 (60΄ Ροντρίγκες – 41΄ Ράμος)

Ατλέτικο Μαδρίτης-Ρεάλ Μαδρίτης 3-1 (4΄, 46΄ Μοράτα, 18΄ Γκριεζμάν – 35΄ Κρόος)