La Liga: «Αγριεμένη» Ατλέτικο Μαδρίτης, νίκη ανάσα για Χετάφε

Με “5άρα” ανέβηκε στη δεύτερη θέση η Ατλέτικο Μαδρίτης, σημαντική νίκη για τη Χετάφε

Για την 33η αγωνιστική της La Liga, σημαντικό τρίποντο πήρε η Χετάφε, ενώ η Ατλέτικο Μαδρίτης νίκησε άνετα και ανέβηκε στη 2η θέση.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης ανέβηκε στη δεύτερη θέση της La Liga, επικρατώντας άνετα με 5-1 της Κάντιθ στο Wanda Metropolitano. Πρωταγωνιστής για τους “ροχιμπλάνκος” ο Γκριεζμάν, ο οποίος σημείωσε δύο τέρματα (2′, 27), ενώ τα υπόλοιπα πέτυχαν ο Μοράτα (49′), ο Καράσκο με πέναλτι (58′) και ο Μολίνα (73′). Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να πετύχουν το γκολ της τιμής με τον Λοσάνο στο 72′.

Σημαντικό τρίποντο και πολύτιμη βαθμολογική ανάσα πήρε η Χετάφε, αφού επικράτησε 1-0 της Θέλτα στη Μαδρίτη και επέστρεψε στις νίκες μετά από τρεις διαδοχικές ήττες. Μόλις στο 3ο λεπτό ο Ουνάλ ευστόχησε από το σημείο του πέναλτι και πέτυχε το τέρμα που έκρινε την αναμέτρηση,

Η Βαλένθια αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 στο Μεστάγια με τη Βιγιαρεάλ και συνεχίζει τον αγώνα της για παραμονή στην κατηγορία. Ο Τζάκσον άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 62′, ενώ το γκολ της ισοφάρισης πέτυχε για τους γηπεδούχους ο Λίνο δέκα λεπτά αργότερα.