La Liga: Άλωσε το Μετροπολιτάνο η Ρεάλ Μαδρίτης

Η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε το διπλό στο Μετροπολιτάνο και πήρε το μαδριλένικο ντέρμπι απέναντι στην Ατλέτικο

Η Ρεάλ Μαδρίτης συνέχισε το νικηφόρο σερί της και χωρίς να ανεβάσει στροφές, νίκησε με 1-2 την Ατλέτικο Μαδρίτης στο Μετροπολιτάνο και έκανε το απόλυτο στις νίκες μετά από έξι αναμετρήσεις. Μάλιστα τα κατάφερε χωρίς τον Καρίμ Μπενζεμά, ο οποίος ήταν ο μεγάλος απών του αγώνα.

Οι “Λος Μπλάνκος” βρίσκονται στην κορυφή με 18β σε έξι παιχνίδια, ενώ η Ατλέτικο παρέμεινε στην 7η θέση με 10β.

Η “Βασίλισσα” πήρε κεφάλι στο σκορ στο 18ο λεπτό με δράστη τον Ροντρίγκο. Ο Τσουαμενί είδε την κίνηση του Βραζιλιάνου στην περιοχή, του έδωσε την μπάλα και ο επιθετικός της Ρεάλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η Ρεάλ έκανε δύο τα τέρματα της με τον Βαλβέρδε. Πιο συγκεκριμένα, στο 36ο λεπτό ο Βινίσιους εισέβαλε στην περιοχή, ο Όμπλακ έκανε την επέμβαση και έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Ουρουγουανός σκόραρε σε κενή εστία.

Η Ατλέτικο το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει το σκορ στο 83ο λεπτό με τον Ερμόσο. Ο Γκριεζμάν εκτέλεσε κόρνερ, ο Κουρτουά έκανε λανθασμένη έξοδο και ο Ερμόσο με κεφαλιά έκανε το τελικό 1-2.

Η αποβολή του Ερμόσο με δύο κίτρινες σε ένα δίλεπτο (89′-90′) έβαλε… τέλος στις όποιες ελπίδες της Ατλέτικο να διεκδικήσει έστω το βαθμό της ισοπαλίας στο φινάλε.

Σκόρερς: 83′ Ερμόσο – 18′ Ροντρίγκο, 36′ Βαλβέρδε

Κίτρινες: 28′ Μαντάβα, 63′ Κόκε, 89′,91′ Ερμόσο – 33′ Μεντί, 89′ Καρβαχάλ

Κόκκινες: Ερμόσο

Ατλέτικο Μαδρίτης (Σιμεόνε): Όμπλακ, Φελίπε, Βίτσελ, Ρεϊνίλντο, Γιορέντε, Ντε Πολ (62′ Μοράτα), Κοντογκμπιά (81′ Σαούλ), Κόκε (73′ Κορέα), Καράσκο (72′ Ερμόσο), Γκριεζμάν, Φέλιξ (62′ Κούνια)

Ρεάλ Μαδρίτης (Αντσελότι): Κουρτουά, Καρβαχάλ, Μιλιτάο, Αλάμπα, Μεντί (75′ Ρίντιγκερ), Μόντριτς (82′ Καμαβινγκά), Τσουαμενί, Κρόος (86′ Ασένσιο), Βαλβέρδε, Ροντρίγκο (86′ Θεμπάγιος), Βινίσιους

Βαγιαδολίδ-Κάντιθ 0-1 (90+2΄ Νεγρέδο)

Μαγιόρκα-Αλμερία 1-0 (25΄ Μαφέο)

Μπαρτσελόνα-Ελτσε 3-0 (34΄, 48΄ Λεβαντόφσκι, 41΄ Ντεπάι)

Βαλένθια-Θέλτα 3-0 (36΄ Καστιγέχο, 81΄ Μάρκος Αντρέ, 90+3΄ Αλμέιδα)

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Ράγιο Βαγεκάνο 3-2 (14΄ Ιν. Γουίλιαμς, 28΄ Σάνθετ, 33΄ Ν. Γουίλιαμς – 5΄ Τρέχο, 80΄ Φαλκάο)

Οσασούνα-Χετάφε 0-2 (29΄ Ιγκλέσιας, 76΄ Αλβαρες)

Βιγιαρεάλ-Σεβίλλη 1-1 (51΄ Μπαένα – 8΄ Ολιβερ Τόρες)

Μπέτις-Χιρόνα 2-1 (15΄ πέν., 71΄ Ιγκλέσιας – 7΄ Μαρτίνες)

Σοσιεδάδ-Εσπανιόλ 2-1 (17΄ Σόρλοθ, 29΄ Μέντες – 19΄ Εσπόζιτο)

Ατλέτικο Μαδρίτης-Ρεάλ Μαδρίτης 1-2 (83΄ Μοράτα – 18΄ Ροντρίγο, 36΄ Βαλβέρδε)