La Liga: Ανατροπή για Ατλέτικο Μαδρίτης, ήττα της Βαλένθια από τη Μπέτις

Νίκες για Ατλέτικο Μαδρίτης και Οσασούνα, έχασε η Βαλένθια από τη Μπέτις, ισοπαλία για τη Γρανάδα στην Αλμερία.

Για την 8η αγωνιστική της La Liga, η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε με ανατροπή της Κάντιθ, η Μπέτις δεν βρήκε αντίσταση από τη Βαλένθια, ενώ η Γρανάδα επέστρεψε από το 3-0 κόντρα στην Αλμερία.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης έκανε την ανατροπή επί της Κάντιθ (3-2) και πήρε το τρίποντο, φτάνοντας στην τέταρτη θέση, έχοντας παιχνίδι λιγότερο. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που προηγήθηκαν με τον Λούκας Πιρές να στέλνει εύκολα τη μπάλα στα δίχτυα, ενώ ο Μάρτι στο 27′ διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του με σκαφτό σουτ για το 0-2. Ο Κορέα απάντησε και μείωσε σε 1-2 για τους “ροχιμπλάνκος” και στο 46′ ο Μολίνα έβαλε ξανά στο παιχνίδι την ομάδα του. Τη νίκη υπέγραψε ο Κορέα στο 66′.

Εύκολη νίκη πήρε η Μπέτις απέναντι στη Βαλένθια με 3-0. Στο 41ο λεπτό ο Ντιαό κυνήγησε μια χαμένη μπαλιά μέσα στην περιοχή και νίκησε τον Μαμαρντασβίλι για το 1-0. Η Μπέτις στο 52′ κέρδισε κόρνερ, την εκτέλεση ανέλαβε ο Ίσκο και ο Ρόκα με κεφαλιά σημείωσε το 2-0. Το τελικό 3-0 ήρθε από τον Εζαλζουί λίγο πριν τη λήξη του αγώνα.

Νωρίτερα, Αλμερία και Γρανάδα ήρθαν ισόπαλες με σκορ 3-3. Η Γρανάδα κατάφερε να επιστρέψει από το 3-0, αντιδρώντας με τρία γκολ στο τελευταίο ημίωρο για να ισοφαρίσουν στο τελικό 3-3. Ο Σουάρες ήταν ο πρωταγωνιστής του πρώτου ημιχρόνου καθώς πέτυχε χατ τρικ μέσα σε πέντε λεπτά. Η Αλμερία αν και είχε καλή διαφορά από του αντιπάλους στην επανάληψη ήταν απογοητευτική. Ο Θαραγόσα έκανε το 3-1 στο 65΄, ο Σάντζες μείωσε σε 3-2 πέντε λεπτά αργότερα και ο Ουζούνι στο 86΄έγραψε το 3-3.

H Οσασούνα πανηγύρισε νίκη στην έδρα της Αλαβές με 0-2. Ο Αρνάιθ άνοιξε το σκορ στο 36΄, ενώ η αποβολή του Μπλάνκο στο ξεκίνημα του β΄ ημιχρόνου απλοποίησε ακόμα περισσότερο το έργο της ομάδας από την Παμπλόνα. Στο 90ο λεπτό ο Μπούντιμιρ έγραψε το 2-0, στέλνοντας την Οσασούνα στην 9η θέση.

Μπαρτσελόνα-Σεβίλλη 1-0 (76΄ αυτ. Σέρχιο Ράμος)

Χετάφε-Βιγιαρεάλ 0-0

Ράγιο Βαγεκάνο-Μαγιόρκα 2-2 (4΄ Ροβέρα, 90+12΄ Φαλκάο – 44΄ Μουρίκι, 59΄ Σάντσες)

Χιρόνα-Ρεάλ Μαδρίτης 0-3 (17΄ Χοσελού, 21΄ Τσουαμενί, 71΄ Μπέλιγχαμ)

Σοσιεδάδ-Αθλέτικ Μπιλμπάο 3-0 (30΄ Νόρμαντ, 48΄ Κούμπο, 66΄ Ογιαρθάμπαλ)

Αλμερία-Γρανάδα 3-3 (41΄, 44΄, 45+1΄ Λουίς Σουάρες – 66΄ πεν. Μπράιαν, 70΄ Ρικάρντ, 86΄ Ουζούνι)

Αλαβές-Οσασούνα 0-2 (36΄ Αρνάιθ, 90΄ Μπούντιμιρ)

Ατλέτικο Μαδρίτης-Κάντιθ 3-2 (32΄, 66΄ Κορέα, 46΄ Μολίνα – 12΄ Πιρές, 27΄ Μάρτι)

Μπέτις-Βαλένθια 3-0 (41΄ Ντιαό, 52΄ Ρόκα, 85΄ Εζαλζουλί)