La Liga: Ανατροπή η Ατλέτικο Μαδρίτης και κοιτάζει Ντόρτμουντ

Νίκησε τη Χιρόνα η Ατλέτικο Μαδρίτης και κοιτάζει τη ρεβάνς με τη Ντόρτμουντ

Η Ατλέτικο Μαδρίτης νίκησε με 3-1 τη Χιρόνα στο Μετροπολιτάνο, για την 31η αγωνιστική της La Liga.

Οι “ροχιμπλάνκος” έχοντας αρκετές αλλαγές στην 11άδα, λόγω του αγώνα του Τσάμπιονς λιγκ με τη Ντόρτμουντ, βρέθηκε να χάνει, αλλά κατάφεραν να πετύχουν την ανατροπή και να πάρουν τους τρεις βαθμούς.

Oι Μαδριλένοι πήραν τη νίκη που τους εδραιώνει στην πρώτη τετράδα του ισπανικού πρωταθλήματος και τους επιτρέπει να πλησιάσουν τους φιλοξενούμενους σε απόσταση τεσσάρων βαθμών (εξασφαλίζοντας μάλιστα και το πλεονέκτημα σε πιθανή ισοβαθμία).

Η Χιρόνα αιφνιδίασε και προηγήθηκε μόλις στο 4ο λεπτό, με τον Ντόβμπικ να τελειώνει από κοντά μία υποδειγματική αντεπίθεση και μέχρι το ημίωρο ήλεγχε το ματς.

Ένα χέρι του Γκουτιέρεθ έδωσε την ευκαιρία στον Γκριεζμάν να ισοφαρίσει με πέναλτι (34΄) και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Μοράτα κυνήγησε μία φαινομενικά χαμένη φάση, έβγαλε τη σέντρα και ο Κορέα με κοντινή κεφαλιά πέτυχε το 2-1.

Ο Γκριεζμάν στο 50΄ πέτυχε το τρίτο γκολ της Ατλέτικο, που στη συνέχεια διαχειρίστηκε το παιχνίδι και κράτησε το πολύτιμο «τρίποντο».

Μπέτις-Θέλτα 2-1 (53΄ Μιράντα, 83΄ Φεκίρ – 90+1΄ Λάρσεν)

Ατλέτικο Μαδρίτης-Χιρόνα 3-1 (34΄πεν., 50΄ Γκριεζμάν, 45+6΄ Κορέα – 4΄ Ντόβμπικ)

Ράγιο Βαγεκάνο-Χετάφε 17:15

Μαγιόρκα-Ρεάλ Μαδρίτης 19:30

Κάντιθ-Μπαρτσελόνα 22:00