La Liga: Ανατροπή της Αλμερία επί της Σεβίλλης, νίκες για Μαγιόρκα και Σοσιεδάδ

Τους τρεις βαθμούς της νίκης πήραν η Αλμέρια, η Μαγιόρκα και η Σοσιεδάδ

Στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής της La Liga, τις νίκες πανηγύρισαν η Αλμερία, η Μαγιόρκα και η Σοσιεδάδ.

Στο Μεντιτεράνεο η Αλμέρια νίκησε με ανατροπή 2-1 τη Σεβίλλη. Στο 30′ η ομάδα του Λοπετέγκι άνοιξε το σκορ με κεφαλιά του Όλιβερ Τόρες, αλλά λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου και κόντρα στη ροή του ματς η Αλμερία ισοφάρισε με σουτ του Ραμαζάνι. Οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς «τούμπα», με σουτ του Σαντίκ στο 55′.

Την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της La Liga πανηγύρισε η Μαγιόρκα και μάλιστα με διπλό (0-2) στο “De Vallecas” απέναντι στη Ράγιο Βαγεκάνο. Οι “Νησιώτες” -που έχουν κατακτήσει και τους 4 βαθμούς τους μακριά απ’ την έδρα τους- πήραν νωρίς το προβάδισμα με γκολ του Μουρίκι στο 13′ και “σφράγισαν” το τρίποντο με το τέρμα του Λι Κανγκ-Ιν στο 64ο λεπτό.

Ο Μπράις Μέντεζ οδήγησε τη Σοσιεδάδ στη νίκη με 0-1 επί της Έλτσε στο «Μαρτίνεθ Βαλέρο», σε αναμέτρηση για την 3η αγωνιστική της La Liga. Το μοναδικό γκολ σημειώθηκε στο 20ο λεπτό. Ο Μάρτιν Ζουμπιμέντι έκανε την κάθετη πάσα για τον Μπράις Μέντεζ που με αριστερό σουτ νίκησε τον Εντγκαρ Μπαντία για το 0-1. Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν και πέναλτι στο 35’, όταν ο Γιοάν Μοζίκα ανέτρεψε τον Μοχάμεντ Αλί-Τσο. Η εκτέλεση αλα Πανένκα, όμως, που δοκίμασε ο Μίκελ Μερίνο, βρήκε σε ετοιμότητα τον Μπαντία που μπλόκαρε εύκολα.