La Liga: Άνετη νίκη της Ατλέτικο Μαδρίτης επί της Βαλένθια

Καθάρισε άνετα στο Μετροπολιτάνο τη Βαλένθια η Ατλέτικο Μαδρίτης

H Aτλέτικο Μαδρίτης επικράτησε με 3-0 της Βαλένθια στο Μετροπολιτάνο, για την 5η αγωνιστική της La Liga.

Τη δεύτερη διαδοχική νίκη της και τρίτη εφετινή στo φετινό πρωτάθλημα, πανηγύρισε η ομάδα του Σιμεόνε και έφτασε στους 11β. Αντίθετα οι “νυχτερίδες” παρέμειναν στον πάτο της βαθμολογίας, έχοντας 1β.

Οι «ροχιμπλάνκος» ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και άνοιξαν το σκορ με τον Γκάλαχερ στο 39′. Ο  Γκριεζμάν σφράγισε τη νίκη στο 54′, πετυχαίνοντας το 2-0 και το… κερασάκι στην τούρτα το έβαλε ο Αλβάρες στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Μπέτις-Λεγανές 2-0 (74′ Εζαλζουλί, 86′ Βίτορ Ρόκε)

Μαγιόρκα-Βιγιαρεάλ 1-2 (57′ αυτ. Αλμπιόλ-27′ Κόστα, 90’+ Πέρες)

Εσπανιόλ-Αλαβές 3-2 (21′, 56′ 63′ πεν. Πουάδο-35′ Κονέτσνι, 68′ Τενάλια)

Σεβίλλη-Χετάφε 1-0 (27′ Νάβας)

Σοσιεδάδ-Ρεάλ Μαδρίτης 0-1 (58′ πέν. Βινίσιους Τζούνιορ)

Θέλτα-Βαγιαδολίδ 3-1 (22′ Αλβαρες, 36′ Ιγκλέσιας, 90’+ Δουβίκας-50′ Μόρο)

Χιρόνα-Μπαρτσελόνα 1-4 (80′ αυτ. Γκαρσία-30′, 37′ Γιαμάλ, 47′ Ολμο, 64′ Πέδρι)

Λας Πάλμας-Αθλέτικ Μπιλμπάο 2-3 (58′ Ραμίρεζ, 83′ Μουνιόθ-7′ Σάνσετ, 30′ Ν. Γουίλιαμς, 76′ Παρέδες)

Ατλέτικο Μαδρίτης-Βαλένθια 3-0 (39′ Γκάλαχερ, 54′ Γκριεζμάν, 90+4′ Αλβάρες)