La Liga: Απίστευτη ανατροπή της Μπαρτσελόνα κόντρα στη Θέλτα του σκόρερ Δουβίκα

Απίστευτο φινάλε στη Βαρκελώνη, πήρε τη νίκη η Μπαρτσελόνα με τρία γκολ σε εννιά λεπτά.

Για την 6η αγωνιστική της La Liga, η Μπαρτσελόνα επικράτησε της Θέλτα με 3-2 στο «Ολυμπιακό Στάδιο της Βαρκελώνης», σε μια αναμέτρηση που οι παίκτες του Τσάβι βρέθηκαν πίσω στο σκορ, αλλά κατόρθωσαν να “επιστρέψουν” στην “εκπνοή” του αγώνα.

Οι «Μπλαουγκράνα» μετά την εκκωφαντική νίκη στο Champions League επί της Άντβερμπ δυσκολεύτηκαν, αλλά κατάφεραν να πάρουν το τρίποντο απέναντι στην ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ, με τρία γκολ σε εννιά λεπτά.

Στο 19ο λεπτό η Θέλτα άνοιξε το σκορ, με τον Ντε Λατόρε να τσιμπάει τη μπάλα, να δίνει στον Λάρσεν που πάτησε περιοχή και πλάσαρε για το 0-1.

Στο 76′ ο Τάσος Δουβίκας που πέρασε ως αλλαγή στο ματς σκόραρε το πρώτο του γκολ στη La Liga. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν εξαιρετική ανταπίθεση, ο Μπάμπα κουβάλησε την μπάλα, ο Άσπας έβγαλε την κάθετη πάσα και ο Δουβίκας με διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 0-2.

Οι Καταλανοί μείωσαν στο 81ο λεπτό όταν ο Λεβαντόφσκι τσίμπησε την μπάλα, την πέρασε πάνω από τον τερματοφύλακα και την έστειλε πρώτα στο οριζόντιο δοκάρι και εν συνεχεία στα δίχτυα 1-2.

Λίγο πριν τη λήξη του αγώνα, ο Φέλιξ έπαιξε κάθετα προς τον Κανσέλο, ο Πορτογάλος μπακ γύρισε την μπάλα στον Πολωνό, ο οποίος ισοφάρισε για το 2-2.

Στο 89′ ο Ζοάο Κανσέλο “υπέγραψε” την ανατροπή για την ομάδα του. Η άμυνα της Θέλτα έχασε τον Πορτογάλο, ο οποίος σούταρε και πέτυχε το πρώτο του τέρμα με τη Μπαρτσελόνα.

Μπαρτσελόνα (Τσάβι): Τερ Στέγκεν, Κανσέλο, Κουντέ, Κρίστενσεν (Μπαλντέ 60′), Αλόνσο (Γιαμάλ 46′), Ντε Γιονγκ (Γκάβι 37’),  Ρομέου (Αραούχο 46′), Γκιντογάν, Τόρες (Ραφίνια 72′), Λεβαντόβσκι, Φέλιξ

Θέλτα (Μπενίτεθ): Βιγιάρ, Μινγκέθα, Νούνιεθ (Ροντρίγκες 90+4′), Στάρφελτ, Ντομίνγκεθ, Ρίστιτς, Στραντ Λάρσεν (Δουβίκας 65′), Μπελτράν, Ντε λα Τόρε, Μπαμπά (Ντοτόρ 90+4′) Άσπας