La Liga: Αποχαιρέτησε με γκολ τη Ρεάλ Μαδρίτης ο Μπενζεμά

Με γκολ αποχαιρέτησε τη Ρεάλ Μαδρίτης ο Μπενζεμά στο τελικό 1-1 με τη Μπιλμπάο. Στο Conference League η Οσασούνα

Για την 38η αγωνιστική της La Liga, στο τελευταίο παιχνίδι με την Ρεάλ Μαδρίτης στο 1-1 με την Αθλέτικ Μπιλμπάο ενώ η Οσασούνα κλείδωσε μία θέση για το επόμενο Conference League.

Στο Μπερναμπέου, η Ρεάλ Μαδρίτης έμεινε στο 1-1 κόντρα στην Αθλέτικ Μπιλμπάο, με τους φιλοξενούμενους να ανοίγουν στο σκορ στο 49ο λεπτό με τον Σάνσετ, με τον Καρίμ Μπενζεμά να σκοράρει για τελευταία φορά με την φανέλα της “Βασίλισσας” στο 72ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Ο Γάλλος επιθετικός, που νωρίτερα σήμερα ανακοινώθηκε ότι αποχωρεί από την ισπανική ομάδα, προκειμένου να μετακομίσει στη Σαουδική Αραβία. Αμέσως μετά τέρμα που πέτυχε ο Κάρλο Αντσελότι τον αντικατέστησε, δίνοντάς του την ευκαιρία να γνωρίσει την αποθέωση από τους φίλους της «βασίλισσας». Το «Μπερναμπέου» αποχαιρέτησε επίσης θερμά τον  Ασένσιο, που μπήκε ως αλλαγή και αποσύρθηκε στις καθυστερήσεις,

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, ισόπαλο με 2-2 έληξε η Βιγιαρεάλ με την Ατλέτικο Μαδρίτης. Η ομάδα του Σιμεόνε κρατούσε ως τις καθυστερήσεις στα χέρια της τη δεύτερη θέση, χάρη στο «στραβοπάτημα» της Ρεάλ, αλλά ισοφαρίστηκε στο τέλος από τη Βιγιαρεάλ και έμεινε τρίτη.

Η έβδομη θέση, που οδηγεί στο Europa Conference League, κατέληξε στην Οσασούνα, η οποία με δύο γκολ του Μπούντιμιρ νίκησε 2-1 στην Παμπλόνα την Χιρόνα και τερμάτισε πάνω από τα «λιοντάρια» του Ερνέστο Βαλβέρδε

Η Μαγιόρκα επικράτησε άνετα με 3-0 της Ράγιο Βαγιεκάνο, η Ρεάλ Σοσιεδάδ επικράτησε με 2-1 της Σεβίλλης.

Μαγιόρκα-Ράγιο Βαγεκάνο 3-0 (50΄ Μουρίκι, 71΄ Κοπέτε, 90+2΄ Ανχελ Ροντρίγκεθ)

Οσασούνα-Xιρόνα 2-1 (52΄, 55΄ Μπούντιμιρ – 75΄ Ρεϊνιέρ)

Ρεάλ Μαδρίτης-Αθλέτικ Μπιλμπάο 1-1 (72΄πεν. Μπενζεμά – 49΄ Σάνθετ)

Σοσιεδάδ-Σεβίλλη 2-1 (28΄ Μέντεθ, 74΄ Τσο – 77΄ Λαμέλα)

Βιγιαρεάλ-Ατλέτικο Μαδρίτης 2-2 (9΄ Τζάκσον, 90+2΄ Πασκουάλ – 18΄, 56΄ Κορέα)

Θέλτα-Μπαρτσελόνα 22:00

Ελτσε-Κάντιθ 22:00

Εσπανιόλ-Αλμερία 22:00