La Liga: Χαστούκι για Ατλέτικο, τρίποντο στο 90’ για την Μπαρτσελόνα

Κατηφόρα δίχως τέλος για την Ατλέτικο, πολύτιμη νίκη για την Αλμερία, νίκη για την Μπαρτσελόνα στις καθυστερήσεις με λυτρωτή τον Λεβαντόφσκι.

Για την 12η αγωνιστική του Ισπανικού πρωταθλήματος, η Μπαρτσελόνα με λυτρωτή τον Λεβαντόφσκι απέδρασε από το «Μεστάγια» με 0-1 κόντρα στην Βαλένθια. Η Ατλέτικο Μαδρίτης ηττήθηκε στην έδρα της Κάντιθ με 3-2. Πολύτιμη νίκη με ανατροπή η Αλμερία.

Η Μπαρτσελόνα χρειάστηκε το τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων και τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι για να φύγει με τον τρίποντο κόντρα στην Βαλένθια. Η Μπάρτσα είχε την κατοχή ωστόσο δεν μπορούσαν να διασπάσουν την άμυνα των «νυχτερίδων».

Όμως ο Λεβαντόφσκι έδωσε την λύση το 93′, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα μετά από όμορφη σέντρα του Ραφίνια. Πλέον η Μπαρτσελόνα έφτασε τους 31 βαθμούς, πιάνοντας τη Ρεάλ Μαδρίτης

Νωρίτερα:

Η Ατλέτικο Μαδρίτης δεν τα κατάφερε στην έδρα της Κάντιθ καθώς έχασε με 3-2. Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε λίγες ημέρες μετά τον δραματικό αποκλεισμό της από τη συνέχεια του Champions League. Πήγε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας από την δυναμική Κάντιθ, ισοφαρίζοντας με δύο γκολ στο τελευταίο πεντάλεπτο, αλλά στις καθυστέρησες στην τελευταία φάση του αγώνα, ο Σομπρίνο χάρισε στους γηπεδούχους τη νίκη με 3-2. Η Κάντιθ, που μέχρι σήμερα είχε μόλις μία νίκη και βρισκόταν στην προτελευταία θέση τη βαθμολογίας, προηγήθηκε με τον Μπονγκοντά πριν καν συμπληρωθούν 30 δευτερόλεπτα στο ματς, άντεξε στην πίεση των «ροχιμπλάνκος» (που έχασαν νωρίς τον Μοράτα που τραυματίστηκε) και φάνηκε να «κλειδώνει» τη νίκη της στο 81΄ με τον Αλεξ Φερνάντεθ. Όμως, ένα αυτογκόλ του Λουίς Φερνάντεθ έδωσε ελπίδες στην Ατλέτικο και ο «φευγάτος» Ζοάο Φέλιξ, με το πρώτο του φετινό γκολ, ισοφάρισε στο 88΄. Κι ενώ οι Μαδριλένοι έψαχναν την ολική ανατροπή, ο Σομπρίνο «χτύπησε» στην εκπνοή και τους υποχρέωσε στην πρώτη φετινή εκτός έδρας ήττα.

Η Αλμερία επικράτησε με 3-1 της Θέλτα, Η ομάδα του Βίγκο προηγήθηκε στο 24΄ με τον Βέιγκα, ο οποίος όμως επτά λεπτά αργότερα είδε την κόκκινη κάρτα απόφαση που εγκρίθηκε από το VAR, για σκληρό φάουλ στον Ρομπερτόνε. Έτσι, οι γηπεδούχοι βρήκαν την ευκαιρία να κάνουν την ανατροπή, κάτι που πέτυχαν, χάρη στα γκολ του Λαζάρο Βινίσιους, του Ντε λα Χοθ και του Εγκουάρας.