La Liga: «Χρυσή» νίκη για Βαλένθια, τρίποντο Ευρώπης για Βιγιαρεάλ

Σημαντικές νίκες για τη συνέχεια πήραν η Βαλένθια και η Βιγιαρεάλ

Στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής της LaLiga, σημαντικές νίκες πήραν η Βαλένθια και η Βιγιαρεάλ.

Η Βαλένθια βρέθηκε για άλλη μία φορά με την… πλάτη στον τοίχο, «κυνηγώντας» στο σκορ τη Βαγιαδολίδ απ’ το 6ο λεπτό, όμως αυτή τη φορά έδειξε «χαρακτήρα» και με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο 45λεπτο έφτασε σε μία «χρυσή» νίκη με ανατροπή με 2-1 στο Μεστάγια. Ο Λάριν σκόραρε στο 6ο λεπτό για τους φιλοξενούμενους, αλλά ο Ντιακαμπί στο 60′ έφερε το ματς στα ίσα για τις «νυχτερίδες» και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων απ’ τον Γουέρα Μορένο ο οποίος είχε περάσει στο γήπεδο στο 90′, χαρίζοντας στη Βαλένθια μία νίκη που την «ξεκόλλησε» απ’ την επικίνδυνη ζώνη.

Την ίδια ώρα η Βιγιαρεάλ έκανε τη δική της ανατροπή στο «Θεράμικα» απέναντι στην Εσπανιόλ, επικράτησε με το εμφατικό 4-2 κι έπιασε θέση στην πρώτη πεντάδα της βαθμολογίας, προσπερνώντας την Μπέτις και «βυθίζοντας» ακόμη περισσότερο τους Καταλανούς, που έπεσαν στη 19η θέση, μετρώντας 7 ήττες και μία ισοπαλία στους τελευταίους 8 αγώνες τους.

Με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Οκάμπος στις καθυστερήσεις, η Σεβίλλη πήρε μεγάλη νίκη στο Σαν Μαμές με 0-1 επί της Μπιλμπάο.

Κάντιθ-Οσασούνα 0-1 (62΄ Γκαρθία)

Xιρόνα-Ρεάλ Μαδρίτης 4-2 (12΄, 24΄, 46΄, 62΄ Καστεγιάνος – 34΄ Βινίσιους Τζούνιορ, 85΄ Λούκας)

Μπέτις-Σοσιεδάδ 0-0

Ατλέτικο Μαδρίτης-Μαγιόρκα 3-1 (45΄+2 Ντε Πολ, 47΄ Μοράτα, 77΄ Καράσκο – 20΄ Νάστασιτς)

Χετάφε-Αλμερία 1-2 (71΄ Μαγιοράλ – 7΄,58΄ Λουίς Σουάρες)

Θέλτα-Ελτσε 1-0 (90` Αϊντού)

Ράγιο Βαγεκάνο-Μπαρτσελόνα 2-1 (15` Αλβάρο Γκαρσία, 53` ΦΡαν Γκαρσία – 83` Λεβαντόφσκι)

Βαλένθια-Βαγιαδολίδ 2-1 (60΄ Ντιακαμπί, 90΄+3΄ Γουέρα Μορένο – 6΄ Λάριν)

Βιγιαρεάλ-Εσπανιόλ 4-2 (53΄, 90΄+2΄ Καπουέ, 63΄ Παρέχο, 80΄ Τζακσον – 45΄ Πουάδο, 73΄ Χοσελού)

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Σεβίλλη 0-1