La Liga: Διέλυσε η Οσασούνα τη Μπαρτσελόνα

Βαριά ήττα δέχτηκε η Μπαρτσελόνα, με την Οσασούνα να της σπάει και το αήττητο

Η Οσασούνα επικράτησε με 4-2 της Μπαρτσελόνα στην Παμπλόνα, για την 8η αγωνιστική της La Liga.

Η ομάδα του Φλικ που ήταν αήττητη με 7Χ7 νίκες, γνώρισε την πρώτη εφετινή της ήττα και μάλιστα βαριά από τους Βάσκους.

Αύριο θα διεξαχθεί το μεγάλο ντέρμπι της Μαδρίτης (29/9), ανάμεσα στην Ατλέτικο και στη Ρεάλ, όπου μπορεί να ξεκαθαρίσει για το ποια ομάδα θα είναι η μόνη αήττητη στο πρωτάθλημα, εφόσον υπάρξει νικητής στο «Μετροπολιτάνο».

Η Μπάρτσα πήγε ως το απόλυτο φαβορί στο Ελ Σαντάρ για να κάνει το 8Χ8, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν άλλα σχέδια. Η ομάδα του Μορένο προηγήθηκε στο ημίχρονο 2-0, βάζοντας τις βάσεις, με τα τέρματα των Μπούντιμιρ (18′) και του Σαραγόσα (28′).

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 2-1 στο 53′ με τον Παού Βίκτορ. Στη συνέχεια όμως η Οσασούνα βρήκε άλλα δύο τέρματα, κάνοντας το 4-1, με το πέναλτι του Μπούντιμιρ στο 72′ και του Μπρετόνες στο 85′. Η Μπαρτσελόνα έκανε το 4-2 με τον Γιαμάλ στο 90′ και είχαν και δοκάρι στο 96′, με το τελικό σκορ να είναι το 4-2.

Πλέον οι Καταλανοί κοιτάζουν το παιχνίδι με τη Γιουνγκ Μπόις την 1η Οκτωβρίου για την 2η αγωνιστική της League Phase του Champions League.

Βαγιαδολίδ-Μαγιόρκα 1-2 (90’+4′ Σάντσες – 59′ Λάριν, 83′ Βαλερί)

Χετάφε-Αλαβές 2-0 (42′ Αραμπάρι, 58′ πεν. Μίλα)

Ράγιο Βαγεκάνο-Λεγανές 1-1 (8′ Καμέλο-55′ Κρουζ)

Σοσιεδάδ-Βαλένθια 3-0 (8′ Κούμπο, 80′, 90’+ Οσκαρσον)

Οσασούνα-Μπαρτσελόνα 4-2 (18′,72′ πέν. Μπούντιμρ, 28′ Σαραγόσα, 85′ Μπρετόνες – 53′ Βίκτορ, 90′ Γιαμάλ)