La Liga: Διέλυσε τη Βαγιαδολίδ η Ρεάλ Μαδρίτης

Με έξι τέρματα φιλοδώρησε η Ρεάλ Μαδρίτης τη Βαγιαδολίδ.

Για την 27η αγωνιστική της La Liga, η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε με 6-0 τη Βαγιαδολίδ στο Μπερναμπέου, σε ένα παιχνίδι παράσταση για έναν ρόλο.

Ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Καρίμ Μπενζεμά που πέτυχε χατ τρικ ενώ κοντά του σε απόδοση ήταν ο Ροντρίγκο με ένα γκολ και μία ασίστ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Ρεάλ να παίρνει το προβάδισμα στο 22ο λεπτό με τον Ροντρίγκο να εκμεταλλεύεται την πάσα του Ασένσιο και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Επτά λεπτά αργότερα άρχισε το σόου του Μπενζεμά. Αρχικά, ο Γάλλος με κεφαλιά προ κενής εστίας έκανε το 2-0, στο 33′ με ωραίο πλασέ τριπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του και στο 36′ με υπέροχο ψαλιδάκι ολοκλήρωσε το χατ τρικ μέσα σε επτά λεπτά. Η Ρεάλ σκόραρε για πέμπτη φορά στο παιχνίδι με τον Ασένσιο στο 73′ και ο Βάθκεθ στο 91ο λεπτό υπέγραψε το τελικό σκορ.

Στο άλλο παιχνίδι που έγινε νωρίτερα, Θέλτα και Αλμερία έμειναν στο 2-2 αποτέλεσμα που δεν βόλεψε καθόλου τους φιλοξενούμενους.