La Liga: Διπλό στο 90′ η Μπαρτσελόνα, ευρείες νίκες για Γρανάδα, Θέλτα και Κάντιθ

Η Μπαρτσελόνα έφυγε νικήτρια από το Βιγιαμαρίν, ενώ μεγάλες νίκες πέτυχαν η Γρανάδα, η Θέλτα και η Κάντιθ

για την 35η αγωνιστική της La Liga, η Μπαρτσελόνα έφυγε με το διπλό από την έδρα της Μπέτις, η Μπιλμπάο «κόλλησε» με τη Βαλένθια, ενώ σημαντικές νίκες πήραν η Γρανάδα, η Θέλτα και η Κάντιθ

Με το γκολ του Ζόρντι Άλμπα, η Μπαρτσελόνα πέρασε νικηφόρα 2-1 από την έδρα της Μπέτις και «κλείδωσε» τη θέση για το Champions League και δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να πλησιάσουν την τέταρτη θέση. Ο Φατί είχε ανοίξει το σκορ για τους «μπλαουγκράνα» στο 76΄, αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν τρία λεπτά αργότερα με τον Μπάρτρα, κάνοντας όνειρα ανατροπής. Ωστόσο, η Μπέτις υπολόγιζε χωρίς τον Τζόρντι Άλμπα, ο οποίος στις καθυστερήσεις χάρισε στην ομάδα του το «τρίποντο».

Στο «Σαν Μαμές» η Μπιλμπάο και η Βαλένθια έμειναν στο 0-0. Οι Βάσκοι ήταν εκείνοι που ήθελαν πάση θυσία το «τρίποντο» για να βρεθούν ακόμη πιο κοντά στα ευρωπαϊκά «εισιτήρια» της επόμενης περιόδου, αλλά δεν τα κατάφεραν. Ο βαθμός έφερε την Αθλέτικ στην 7η θέση, που οδηγεί στους προκριματικούς του Europa Conference League.

Η Γρανάδα «σκόρπισε» εκτός έδρας τη Μαγιόρκα με 2-6. Η Γρανάδα απομακρύνθηκε δύο βαθμούς από τους «Νησιώτες» και πλέον τα πάντα είναι στο χέρι της στην υπόθεση παραμονής, αντίθετα για τη Μαγιόρκα που βρίσκεται κάτω από την επικίνδυνη ζώνη.

Τεράστιο βήμα για την παραμονή της στη La Liga έκανε η Κάντιθ με το ευρύ 3-0 εντός έδρας επί της Έλτσε. Μέχρι το 80ό λεπτό η Κάντιθ δεν μπορούσε να διασπάσει την κακά οργανωμένη άμυνα της Έλτσε, παρ΄ όλα αυτά οι γηπεδούχοι βρήκαν τον τρόπο να σκοράρουν τρεις φορές μέσα σε 14 λεπτά και να κάνουν το πιο αποφασιστικό βήμα για τη σωτηρία τους.

Η Θέλτα καθάρισε ουσιαστικά με την παραμονή της με το 4-0 επί της Αλαβές, όπου την «έσπρωξε» ακόμη περισσότερο προς τη Segunda Division.

Λεβάντε-Σοσιεδάδ 2-1 (53΄ Μίραμον, 90΄ πεν. Μελέρο – 66΄ Νταβίντ Σίλβα)

Μαγιόρκα-Γρανάδα 2-6 (28΄ Σεβίγια, 58΄ Ράιγιο – 6΄ Σουάρες, 46΄ Εσκουδέρο, 55΄ Πουέρτας, 69΄, 90΄ Μολίνα, 78΄ Ουζούνι)

Μπιλμπάο-Βαλένθια 0-0

Θέλτα-Αλαβές 4-0 (6΄ Γκαλχάρντο, 34΄,66΄ Άσπας, 57΄αυτ. Ναβάρο)

Κάντιθ-Ελτσε 3-0 (80΄ Νεγρέδο, 83΄ Σομπρίνο, 90΄+3 Λοσάνο)

Μπέτις-Μπαρτσελόνα 1-2 (79΄ Μπάρτρα – 76΄ Φάτι, 90 + 4΄ Τζόρντι Άλμπα)