La Liga: Διπλό τετράδας για την Ατλέτικο Μαδρίτης

Με το διπλό από την έδρα της Οσασούνα έφυγε η Ατλέτικο Μαδρίτης.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης δυσκολεύτηκε, αλλά νίκησε με 0-1 την Οσασούνα στο «Estadio El Sadar» στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της LaLiga και παρέμεινε εντός της τετράδας που οδηγει στο Champions League της επόμενης περιόδου.

Το δεύτερο σερί τρίποντο των «ροχιμπλάνκος» είχε δύο «υπογραφές»: Μία απ’ τον Γιάν Όμπλακ, ο οποίος έκανε δύο τρομερές επεμβάσεις από το 65′ έως το 74′ και κράτησε το «μηδέν» στην εστία του και μία απ’ τον Σαούλ Νίγκεθ, ο οποίος μπήκε στο ματς στο 65΄ και 10 λεπτά μετά πέτυχε το «χρυσό» γκολ, βρίσκοντας ξανά δίχτυα με τη φανέλα της Ατλέτικο μετά από σχεδόν δύο χρόνια (τελευταίο τέρμα του στις 31/1/2021, στο 4-2 επί της Κάντιθ).

Νωρίτερα, η Βαγιαδολίδ επικράτησε με 1-0 της Βαλένθια, με τέρμα του Κάιλ Λάριν στο 90ό λεπτό. Με το «τρίποντο» αυτό, η ομάδα του Ρόχο Μαρτίν ανέβηκε μετά από καιρό πάνω απ’ την επικίνδυνη ζώνη και πήρε μία βαθιά βαθμολογική «ανάσα», ενώ την ίδια ώρα οι «νυχτερίδες» συνέχισαν το δικό τους αρνητικό σερι, έχοντας 3 ήττες και μία ισοπαλία στα τελευταία 4 παιχνίδια τους.