La Liga: Δύσκολη νίκη η Ρεάλ Μαδρίτης, πρώτη απώλεια για Σεβίλλη

Πέρασε από το Βιγιαμαρίν, νικώντας δύσκολα τη Μπέτις η Ρεάλ Μαδρίτης, πρώτη γκέλα για Σεβίλλη, νίκες για Μπιλμπάο και Σοσιεδάδ

Στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της La Liga, η Ρεάλ Μαδρίτης πέρασε από την έδρα της Μπέτις, η Σεβίλλη είχε την πρώτη της γκέλα, ενώ τις νίκες πήραν οι βασκικές ομάδες Μπιλμπάο και Σοσιεδάδ.

Μπέτις- Ρεάλ Μαδρίτης 0-1

Δύσκολη νίκη πήρε η Ρεάλ Μαδρίτης με 0-1 επί της Μπέτις στο Μπενίτο Βιγιαμαρίν. Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι σημείωσε τη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα και έφτασε τους 7β, χάρη στο τέρμα του Ντάνι Καρβαχάλ στο 61ο λεπτό. Αντίθετα οι Ανδαλουσιανοί έμειναν για τρίτο ματς μακριά από το τρίποντο, έχοντας δύο ισοπαλίες μέχρι στιγμής στη La Liga.

Έλτσε- Σεβίλλη 1-1

Πρώτη απώλεια για τη Σεβίλλη στη La Liga καθώς το συγκρότημα του Ζουλέν Λοπετέγκι έμεινε στο 1-1 εναντίον της Έλτσε. Ο Εν Νεσίρι ισοφάρισε, μάλιστα, το γκολ του Έντσο Ρόκο με το οποίο προηγήθηκαν νωρίς οι γηπεδούχοι.

Σοσιεδάδ- Λεβάντε 1-0

Στο Σαν Σεμπαστιάν η Σοσιεδάδ επικράτησε 1-0 της Λεβάντε με σκόρερ τον Μπαρενετσέα λίγο πριν από το τέλος του α΄ ημιχρόνου.

Θέλτα – Μπιλμπάο 0-1

Με γκολ του Ινιάκι Γουίλιαμς στο 34ο λεπτό, η Αθλέτικ Μπιλμπάο πέρασε από το «Μπαλαϊδος» κερδίζοντας τη Θέλτα με 0-1.

Οι Γαλιθιάνοι είχαν την κατοχή της μπάλας κι αρκετές ευκαιρίες, ωστόσο δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον τερματοφύλακα της εθνικής Ισπανίας, Ουνάι Σιμόν. Αντίθετα, οι Βάσκοι βρήκαν το γκολ με τον Γουίλιαμς, ο οποίος αξιοποίησε την πάσα του Οϊχάν Σανσέ, φτάνοντας στην πρώτη τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, έπειτα από δύο ισοπαλίες.