La Liga: Έφυγε με τη νίκη από την Παμπλόνα η Ρεάλ Μαδρίτης

Δύσκολο πέρασμα από την έδρα της Οσασούνα για τη Ρεάλ Μαδρίτης, νίκες για Μπέτις και Μαγιόρκα

Στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της La Liga, τις νίκες πανηγύρισαν η Μπέτις, η Ρεάλ Μαδρίτης και η Μαγιόρκα, ενώ η Θέλτα «έκλεψε» τον βαθμό από τη Σοσιεδάδ.

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε με 0-2 της Οσασούνα στην Παμπλόνα και μείωσε στους 5 βαθμούς τη διαφορά από την Μπαρτσελόνα (έχει έναν αγώνα λιγότερο) και πλέον κοιτάζει το μεγάλο ντέρμπι του Champions League με τη Λίβερπουλ. Στο σημερινό παιχνίδι, η «βασίλισσα» έλυσε το γόρδιο δέσμο με τον Βαλβέρδε στο 78′, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ασένσιο στο 90+2′. Δύο ασίστ και ένα ακυρωθέν γκολ στο 89′ για το Βινίσιους.

Εμφατική νίκη για τη Μαγιόρκα που νίκησε με 4-2 εντός έδρας τη Βιγιαρεάλ και πλησίασε τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη. Οι νησιώτες προηγήθηκαν στο 20′ με τον Καντεβέρε, ενώ ένα λεπτό αργότερα απέκτησαν αριθμητικό πλεονέκτημα μετά την απευθείας αποβολή του Τριγκουέρος. Παρά το γεγονός ότι βρέθηκε από νωρίς με παίκτη λιγότερο, η Βιγιαρεάλ έφερε το ματς στα ίσα με τον Μοράλες στο 43′, όμως δεν πρόλαβε να… χαρεί πολύ διότι ο Ροντρίγκες έβαλε ξανά τη Μαγιόρκα μπροστά στο σκορ στο 45′. Στο δεύτερο μερός τα «κίτρινα υποβρύχια» ισοφάρισαν ξανά με τον Τσουκουέζε, όμως οι γηπεδούχοι πήραν εκ νέουν το προβάδισμα στο 56′ με τον Ροντρίγκες και στο 63′ ο Μουρίκι «τελείωσε» το ματς, διαμορφώνοντας το τελικό 4-2.

Η Σοσιεδάδ «σκόνταψε» και έχασε δύο πολύτιμους βαθμούς στο γήπεδο της κόντρα στη Θέλτα (1-1). Ο Μίκελ Οργιαθάμπαλ άνοιξε το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό για τους Βάσκους, αλλά η ομάδα του Βίγκο κατάφερε να ισοφαρίσει στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με συτογκόλ του Λε Νορμάν, μολονότι αγωνιζόταν με δέκα παίκτες από το 75ο λεπτό με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Τάπια.

Η Μπέτις δυσκολεύτηκε, αλλά τελικά πήρε τη σημαντική νίκη επί της φορμαρισμένης Βαγιαδολίδ με 2-1 και παρέμεινε ζωντανή στο κυνήγι του Champions League.

Xιρόνα-Αλμερία 6-2 (8΄ Καστεγιάνος, 34΄ Τσιγκάνκοφ, 36΄ Ρικέλμε, 43΄ Ερνάντεθ, 77΄ Μάρτιν, 79΄ Στουάνι – 67΄ Ραμαζανί, 81΄ Τουρέ)

Σοσιεδάδ-Θέλτα 1-1 (5′ Ογιαρθάμπαλ – 90’+ Λε Νορμάν)

Μπέτις-Βαγιαδολίδ 2-1 (2′ Χουάνμι, 45’+ πεν. Κανάλες – 30′ Λαρίν)

Μαγιόρκα-Βιγιαρεάλ 4-2 (20΄ Καντεβερέ, 45΄, 56΄ Ροντρίγκες, 63΄ Μουρίκι – 43΄ Μοράλες, 50΄ Τσουκουέζε)

Οσασούνα-Ρεάλ Μαδρίτης 0-2 (78΄ Βαλβέρδε, 90+2΄ Ασένσιο)