La Liga: Έφυγε με το διπλό από την Παμπλόνα η Μπαρτσελόνα

Με τέρμα του Λεβαντόφσκι στο τέλος, η Μπαρτσελόνα έφυγε νικήτρια από την έδρα της Οσασούνα

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε με 1-2 της Οσασούνα στην Παμπλόνα, για την 4η αγωνιστική της La Liga.

Οι Καταλανοί παρέμειναν στο -2 από την κορυφή, πίσω από τη Ρεάλ Μαδρίτης, ενώ έχουν μαζί τους και τη Χιρόνα ισόβαθμη στη δεύτερη θέση. Το ντεμπούτο τους πραγματοποίησαν οι Κανσέλο και Ζοάο Φέλιξ.

Ο Κουντέ άνοιξε το σκορ με κεφαλιά στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου για τους “μπλαουγκράνα”. Οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν και ισοφάρισαν σε 1-1 στο 76΄ με τον Αβιλα.

Στο φινάλε και συγκεκριμένα στο 85′ τη λύση στη Μπάρτσα έδωσε ο Λεβαντόφσκι, που κέρδισε πέναλτι από τον Κατένα (ο οποίος αποβλήθηκε) και «έγραψε» από την άσπρη βούλα το τελικό 1-2.

Aναλυτικά το πρόγραμμα:

Κάντιθ-Βιγιαρεάλ 3-1 (18΄ Ράμος, 30΄πεν, 50΄ Ματσίς – 10΄ Σόρλοθ)

Αλμερία-Θέλτα 2-3 (54΄ Ακιέμε, 68΄ Αρίμπας – 24΄ Νούνιες, 33΄ Λάρσεν, 87΄ Σβέντμπεργκ)

Σοσιεδάδ-Γρανάδα 5-3 (9΄, 44΄ Κούμπο, 59΄ Θουμπιμέντι, 67΄ Μπαρενετσέα, 76΄αυτ. Μπος – 35΄αυτ. Λε Νορμάν, 83΄ Μπογέ, 90+9΄ Θαραγόθα)

Ρεάλ Μαδρίτης-Χετάφε 2-1 (47΄ Χοσέλου, 90+5΄ Μπέλιγχαμ – 11΄ Μαγιοράλ)

Αλαβές-Βαλένθια 1-0 (6΄αυτ. Οζκατσάρ)

Μπέτις-Ράγιο Βαγεκάνο 1-0 (53΄ Γουίλιαν Ζοσέ)

Xιρόνα-Λας Πάλμας 1-0 (88΄ Πορτού)

Μαγιόρκα-Αθλέτικ Μπιλμπάο 0-0

Οσασούνα-Μπαρτσελόνα 1-2 (76΄ Αβιλα – 45+1΄ Κουντέ, 85΄πεν. Λεβαντόφσκι)