La Liga: Έφυγε νικηφόρα από το Σαν Μαμές η Ρεάλ Μαδρίτης

Έφυγε με το διπλό από την έδρα της Μπιλμπάο και παρέμεινε σε τροχιά κορυφής η Ρεάλ Μαδρίτης

H Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε με 0-2 της Μπιλμπάο στο Σαν Μαμές, για την 18η αγωνιστική της La Liga.

O Μπενζεμά άνοιξε το σκορ στο 24ο λεπτό και ο Κρόος διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης. Για τους γηπεδούχους ο Ινιάκι Γουίλιαμς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 77ο λεπτό, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι παρέμεινε σε τροχιά κορυφής και συνέχισε το κυνήγι της Μπαρτσελόνα, από την οποία  απέχει τρεις βαθμούς.

Ένα ακόμα αξιοσημείωτο που έγινε στον αγώνα, ήταν ότι στο γήπεδο βρέθηκαν 49.316 φίλαθλοι που παρακολούθησαν την αναμέτρηση, το οποίο αποτελεί και ρεκόρ προσέλευσης.

Μαγιόρκα-Θέλτα 1-0 (59΄ Ντάνι Ροντρίγκεθ)

Ράγιο Βαγεκάνο-Σοσιεδάδ 0-2 (15΄ Σόρλοθ, 36΄ Μπαρενετσέα)

Εσπανιόλ-Μπέτις 1-0 (44΄ Μπρέθγουεϊτ)

Ατλέτικο Μαδρίτης-Βαγιαδολίδ 3-0 (19΄ Μοράτα, 23΄ Γκριεζμάν, 28΄ Ερμόσο)

Σεβίλλη-Κάντιθ 1-0 (89΄ πεν. Ράκιτιτς)

Βιγιαρεάλ-Χιρόνα 1-0 (90+11΄πεν. Παρέχο)

Ελτσε-Οσασούνα 1-1 (67΄ Καρμόνα – 20΄ Αβιλα)

Μπαρτσελόνα-Χετάφε 1-0 (35΄ Πέδρι)

Μπιλμπάο-Ρεάλ Μαδρίτης 0-2 (24΄ Μπενζεμά, 90΄+1 Κρόος)