La Liga: Έκανε το καθήκον της η Ατλέτικο Μαδρίτης

Πήρε τη νίκη εντός έδρας η Ατλέτικο Μαδρίτης κόντρα στην Αλμερία

Η Ατλέτικο Μαδρίτης νίκησε δύσκολα με 2-1 την ουραγό της βαθμολογίας Αλμερία στο “Wanda Metropolitano”, για τη 16η αγωνιστική της La Liga.

Μια νίκη που την οφείλει σε μεγάλο βαθμό στις αποκρούσεις του Γιαν Ομπλακ, αλλά και στην αστοχία των φιλοξενούμενων.

Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε προηγήθηκε γρήγορα με τα γκολ των Μοράτα (17′) και Κορέα (22′), αλλά η Αλμερία το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο 62ο λεπτό με τον Μπαπτιστά. Στη συνέχεια έχασε αρκετές ευκαιρίες για να πάρει το βαθμό στη Μαδρίτη, αλλά το 2-1 έμεινε μέχρι το τέλος.

Οι “ροχιμπλάνκος” μείωσαν την απόσταση από την κορυφή (στους 5β), ενώ οι φιλοξενούμενοι παραμένουν χωρίς τρίποντο στο πρωτάθλημα και στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με μόλις 4 βαθμούς.

Χετάφε-Βαλένθια 1-0 (87΄ Μαγιοράλ)

Αλαβές-Λας Πάλμας 0-1 (31′ Ροντρίγκες)

Μπέτις-Ρεάλ Μαδρίτης 1-1 (66′ Ρουϊμπάλ-53′ Μπέλιγχαμ)

Βιγιαρεάλ-Σοσιεδάδ 0-3 (38΄ Μερίνο, 41΄ Θουμπιμέντι, 45+4΄ Κούμπο)

Μαγιόρκα-Σεβίλλη 1-0 (11΄ Λάριν)

Ατλέτικο Μαδρίτης-Αλμερία 2-1 (17′ Μοράτα, 22′ Κορέα-62′ Μπαπτιστάο)