La Liga: Έκανε το καθήκον της η Σοσιεδάδ

Άνετη επικράτηση της Σοσιεδάδ επί της Κάντιθ

H Σοσιεδάδ νίκησε με 2-0 την Κάντιθ στο “Ανοέτα”, για την 29η αγωνιστική της La Liga.

Το αποτέλεσμα αυτό εδραιώνει τους γηπεδούχους στην 6η θέση της βαθμολογίας με +3 βαθμούς μπροστά από την 7η Μπέτις.

Ο Μερίνο στο 28΄ έβαλε μπροστά στο σκορ τους Βάσκους, οι οποίοι «καθάρισαν» το παιχνίδι στο 68΄ με τον Ζακαριάν, δύο λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο.

Η νίκη της Κάντιθ επί της Ατλέτικο Μαδρίτης την προηγούμενη αγωνιστική, δεν βοήθησε τους φιλοξενούμενους να πάρουν ένα ακόμη θετικό αποτέλεσμα και η μάχη για την αποφυγή του υποβιβασμού συνεχίζεται με αμείωτη ένταση.

Σοσιεδάδ-Κάντιθ 2-0 (28΄ Μερίνο, 68΄ Ζακαριάν)