La Liga: Επέστρεψε στις νίκες η Μπιλμπάο

Με το διπλό έφυγε από την έδρα της Χετάφε η Μπιλμπάο

H Μπιλμπάο επικράτησε με 0-2 της Χετάφε στη Μαδρίτη, για την 34η αγωνιστική της La Liga.

Αποτέλεσμα που έδωσε την ευκαιρία στην Αθλέτικ να μειώσει στους 3 βαθμούς την απόστασή της απ’ την 4η Ατλέτικο Μαδρίτης και τις θέσεις που οδηγούν στο επόμενο Champions League.

Τα δύο γκολ της ομάδας του Ερνέστο Βαλβέρδε, ο οποίος αποβλήθηκε για διαμαρτυρία στο 85ο λεπτό, προήλθαν από συνεργασίες των αδερφών Γουίλιαμς. Τόσο στο 27′, όσο και στο 51′ ο Νίκο Γουίλιαμς «σέρβιρε» κι ο Ινιάκι Γουίλιαμς «εκτέλεσε», χαρίζοντας το τρίποντο στους Βάσκους.

Στο 58′ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη ο Άλβαρες, ενώ στο 85′ ο Ουνάι Σιμόν έβαλε και τη δική του «σφραγίδα» στον αγώνα, καθώς απέκρουσε πέναλτι του Γκρίνγουντ, διατηρώντας το 0-2 για την ομάδα του Μπιλμπάο.

Χετάφε-Αθλέτικ Μπιλμπάο 0-2 (27΄, 51΄ Ινιάκι Γουίλιαμς)