La Liga: Επέστρεψε στις νίκες και στη 2η θέση η Μπαρτσελόνα

Επικράτησε της Σοσιεδάδ η Μπαρτσελόνα και ανέβηκε στη 2η θέση της La Liga

Η Μπαρτσελόνα νίκησε με 2-0 της Σοσιεδάδ στο «Μονζουΐκ», για την 35η αγωνιστική της La Liga.

Η ομάδα του Τσάβι εκμεταλλεύτηκε τη γκέλα της Χιρόνα με την Αλαβές (2-2),τρεις αγωνιστικές πριν από το φινάλε του πρωταθλήματος και επέστρεψε στη 2η θέση της βαθμολογίας με 76 βαθμούς, έναν περισσότερο από τη Χιρόνα, η οποία πλέον βρίσκεται στην 3η θέση.

Ο Γιαμάλ στο 40ό λεπτό έβαλε μπροστά στον σκορ του Καταλανούς, που προέρχονταν από τη «βαριά» ήττα της περασμένης εβδομάδας στο «Μουνισιπάλ ντε Μοντιλίβι» από την Χιρόνα με 4-2.

Με σωστή διαχείριση η ομάδα του Τσάβι κατάφερε να κλειδώσει το τρίποντο, καθώς στις καθυστερήσεις με το εύστοχο πέναλτι του Ραφίνια, διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Αλαβές-Χιρόνα 2-2 (12΄, 90΄+9΄ Χουρίδι – 4΄ Γκαρθία, 44΄ Ερέρα)

Μαγιόρκα-Λας Πάλμας 1-0 (29′ Γκονζάλεθ

Βιγιαρεάλ-Σεβίλλη 2-2 (30′ Σόρλοθ, 84′ Μοσκέρα-26′ πεν., 44′ Εν Νεσίρι)

Γρανάδα-Ρεάλ Μαδρίτης 0-4 (38′ Γκαρσία, 45’+2 Γκιουλέρ, 49′, 59′ Ντίαθ)

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Οσασούνα 2-2 (58′ Ινάκι Γουίλιαμς, 90’+6 Βιγιαλίμπρε – 40′,48′ Ρούμπεν Γκαρσία)

Κάντιθ-Χετάφε 1-0 (35′ πεν. Αλκαράθ)

Ατλέτικο Μαδρίτης-Θέλτα 1-0 (84′ Ντε Πολ)

Βαλένθια-Ράγιο Βαγεκάνο 0-0

Μπέτις-Αλμερία 3-2 (8′ Φορνάλς, 28′ Ίσκο, 64′ Πέρες – 45΄+1 Μπαπτιστάο, 66′ Ρομέρο)

Μπαρτσελόνα-Σοσιεδάδ 2-0 (40′ Γιαμάλ, 90΄+3 πέν. Ραφίνια)