La Liga: “‘Έσπασε το ρόδι η Ρεάλ Μαδρίτης”

Την πρώτη της νίκη στη φετινή La Liga πανηγύρισε η πρωταθλήτρια Ισπανίας και Ευρώπης Ρεάλ.

Τους πρώτους της 3 πόντους έβαλε στο σακούλι της η Ρεάλ η οποία για τη 2η αγωνιστική της La Liga νίκησε με 3-0 τη Ρεάλ Αλαβές με όλα τα τέρματα να σημειώνονται στο δεύτερο ημίχρονο.

Σκόρερ για τους πρωταθλητές Ισπανίας ήταν ο Βαλβέρδε στο 50ο λεπτό, ο Μπραχιμ Ντίας στο 88ο λεπτό, ενώ το κερασάκι στην τούρτα για την ομάδα του Κάρλος Αντσελότι πέτυχε ο Εμπρίμ στις καθυστερήσεις του ματς.

Στην αναμέτρηση μάλιστα έκανε ντεμπούτο και το νέο μεγάλο απόκτημα της Ρεάλ ο Κιλίαν Εμπαπέ με την απόδοση του όμως να ήταν μέτρια.

Στα άλλα ματς της ημέρας για τη 2η αγωνιστική η Λεγανές με τέρματα του Κρούζ και του Φραντσέσκα νίκησε με 2-1 την Λας Πάλμας για την οποία σκόραρε στις καθυστερήσεις του ματς ο Σάντρο.\

Στο Αλαβές Ντερποτίβο και Ρεάλ Μπέτις έμειναν στη λεύκη ισοπαλία σε ένα ματς που παρά τις ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες έληξε χωρίς νικητή.

Τέλος στην αναμέτρηση που ολοκλήρωσε τη δεύτερη ημέρα της 2ης αγωνιστικής η Ατλέτικο Μαδρίτης νίκησε στο Μετροπολιτάνο με 3-0 τη Χιρόνα. Σκόρερ για τους “Ροχιμπλάνκος” ήταν οι Γκριεσμάν, Γιορέντε και Κόκε. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη της Ατλέτικο που έφτασε τους 4 πόντους.