La Liga: Έβγαλε ψυχή και πήρε τη νίκη η Βαλένθια

Νίκη «ανάσα» για τη Βαλένθια, με λυτρωτή τον Κλάιφερτ

Η Βαλένθια νίκησε με 1-0 την Οσασούνα στο Μεστάγια, για την 25η αγωνιστική της La Liga.

Με γκολ του Κλάιφερτ στο 74ο λεπτό, η ομάδα του Μπαράχα πήρε μία τεράστια βαθμολογικής σημασίας νίκη, στην προσπάθεια που κάνει για την αποφυγή του υποβιβασμού.

Στο 90΄+1 οι «νυχτερίδες» είχαν τη μεγάλη ευκαιρία να πετύχουν και δεύτερο γκολ, αλλά ο Ντούρο δεν κατάφερε να σκοράρει από το σημείο του πέναλτι.

Πλέον, οι γηπεδούχοι βγήκαν από την τελευταία τριάδα (16οι, 26β) και απέχουν πλέον έναν βαθμό από Σεβίλλη και Αλμερία. Από την άλλη, η ομάδα της Παμπλόνα παρέμεινε στην 8η θέση και στους 34β.

Κάντιθ-Χετάφε 2-2 (39΄ Σομπρίνο, 82΄ πεν. Αλκαράθ – 61΄ πεν., 90΄+14 πεν. Ουνάλ)

Ρεάλ Μαδρίτης-Εσπανιόλ 3-1 (23΄ Βινίσους, 39΄ Μιλιτάο, 90΄+3 Ασένσιο – 8΄ Χοσέλου)

Έλτσε-Βαγιαδολίδ 1-1 (90΄+6 Τέτε Μορέντε – 4΄ Λάριν)

Θέλτα-Ράγιο Βαγεκάνο 3-0 (51΄,86΄ Άσπας, 52΄ αυτ. Σις)

Βαλένθια-Οσασούνα 1-0 (74΄ Κλάιφερτ)