La Liga: Έχασε βαθμούς η Ρεάλ, σαρωτική Βιγιαρεάλ

Η Ρεάλ έμεινε ισόπαλη με τη Χετάφε, αποτέλεσμα που τη φέρνει ξανά στο -3 από την Ατλέτικο Μαδρίτης. Επιβλητική εικόνα για τη Βιγιαρεάλ, υπέταξε τη Λεβάντε

Δύο σημαντικούς βαθμούς πέταξε  Ρεάλ Μαδρίτης, αφού έμεινε στο 0-0 με αντίπαλο τη Χετάφε στο “Αλφόνσο Πέρεθ” για την 33η αγωνιστική της La Liga. Ύστερα από 3 διαδοχικές νίκες στο πρωτάθλημα, οι παίκτες του Ζινεντίν Ζιντάν προσγειώθηκαν απότομα στη Μαδρίτη και έμειναν 3 βαθμούς πίσω (67β.) από την πρωτοπόρο Ατλέτικο.

Ο Μαριάνο Ντίαθ δεν μπορούσε να τελειώσει τις προσπάθειές του μιας και η Χετάφε έβγαινε πολλές φορές στην αντεπίθεση. Μια φορά που το κατάφερε, πάντως, καταλογίστηκε οφσάιντ που προκάλεσε συζητήσεις για το σημείο, το οποίο εξέτασε τη φάση στο VAR. Ο Τιμπό Κουρτουά  έκανε ορισμένες εντυπωσιακές επεμβάσεις στο 2ο μέρος και τελικά το 0-0 ήταν το επιστέγασμα των προσπαθειών των δύο ομάδων.

Λεβάντε- Βιγιαρεάλ 1-5

Την ίδια ώρα η Βιγιαρεάλ πήρε με κάτι παραπάνω από επιβλητικό τρίποντο και πέρασε με 1-5 από την έδρα της Λεβάντε. Με πρωταγωνιστή τον Τσουκουέζε, που πέτυχε δυο γκολ, το «κίτρινο υποβρύχιο».  Οι φιλοξενούμενοι με  τις απώλειες βαθμών των Σοσιεδάδ και Μπέτις, βρέθηκε στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας, θέση που οδηγεί στην Ευρώπη.

Μπέτις- Βαλένθια 2-2

Μπέτις και Βαλένθια αναδείχτηκαν ισόπαλες 2-2 στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν», αποτέλεσμα που επέτρεψε στην ομάδα του Μανουέλ Πελεγκρίνι να ανέβει στην πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα και τους 48 πόντους. Από την άλλη, οι «νυχτερίδες» παρέμειναν για τρίτο διαδοχικό ματς χωρίς τρίποντο.

Οι φιλοξενούμενοι το σκορ μόλις στο 12ο λεπτό με δυνατό σουτ του Φεκίρ. Η απάντηση της Βαλένθια δεν άργησε να έρθει, αφού δέκα λεπτά αργότερα, ο Γκουέντες εξαργύρωσε σε γκολ την ωραία πάσα του Ράτσιτς φέροντας και πάλι το ματς στα ίσα. Λίγο πριν  την ανάπαυλα η Μπέτις πήρε εκ νέου προβάδισμα, χάρη στο σουτ του Κανάλες, από τη δεύτερη ασίστ του Χοακίν στο παιχνίδι. Στην επανάληψη πίεσε και για τρίτο τέρμα ώστε να τα καταφέρει, παρ’ όλα αυτά το χέρι του Μορένο εντός περιοχής ήταν αρκετό για το 2-2 των φιλοξενούμενων με πέναλτι του Σολέρ.

Κάντιθ- Θέλτα 0-0

Στο άλλο παιχνίδι που διεξήχθη την ίδια ώρα, Κάντιθ και Θέλτα έμειναν στο μηδέν ένα αποτέλεσμα που βόλεψε τις και τις δύο ομάδες, καθώς παραμένουν στα μεσαία στρώματα του βαθμολογικού πίνακα και σε απόσταση ασφαλείας από τη ζώνη του υποβιβασμού.