La Liga: Γκέλα για Ατλέτικο Μαδρίτης, έκανε “σεφτέ” η Έλτσε

Έχασε βαθμούς από τη Χετάφε η Ατλέτικο Μαδρίτης, ενώ την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε η Έλτσε

Για την 20η αγωνιστική της La Liga, η Ατλέτικο έμεινε ισόπαλη με τη Χετάφε, ενώ έσπασε το ρόδι η Έλτσε.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης «πέταξε» δύο βαθμούς, καθώς δεν μπόρεσε να νικήσει τη Χετάφε (1-1) στο Wanda Metropolitano. Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε προηγήθηκε με το γκολ του Κορέα (63′), αλλά οι φιλοξενούμενοι, προτελευταίοι στη βαθμολογία, κατάφεραν να ισοφαρίσουν με πέναλτι του Ουνάλ στο 83ο λεπτό.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Πέρε Μίγια, ο οποίος πέτυχε χατ τρικ, η ουραγός της βαθμολογίας, Ελτσε, πήρε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα με 3-1 επί της Βιγιαρεάλ.

Η Οσασούνα πήρε το βαθμό της ισοπαλίας (1-1) στη Βαρκελώνη επί της Εσπανιόλ. Η ομάδα της Παμπλόνα προηγήθηκε με τον Μπούντιμιρ (45′), αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Μπρέιθγουεϊτ στο 59o λεπτό. Οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν στην επανάληψη με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους των Γκάμπριελ και Εζαλζούλι.

Μπιλμπάο-Κάντιθ 4-1 (10΄, 35΄, 75΄ Σανσέτ, 44΄ Αλβάρεθ – 25΄ Εσκαλάντε)

Εσπανιόλ-Οσασούνα 1-1 (59′ Μπρέιθγουεϊτ-45′ Μπούντιμιρ)

Ελτσε-Βιγιαρεάλ 3-1 (3′, 45’+ πεν., 52′ πεν. Μίγια-22′ Μορένο)

Ατλέτικο Μαδρίτης-Χετάφε 1-1 (63′ Κορέα-83′ πεν. Ουνάλ)