La Liga: Γκέλα για τη Ρεάλ Μαδρίτης, σερί νικών για τη Σεβίλλη

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση ανάμεσα σε Βιγιαρεάλ και Ρεάλ Μαδρίτης, ανεβαίνει βαθμολογικά η Σεβίλλη.

Η Βιγιαρεάλ ήταν η ομάδα που σταμάτησε τη φόρα της Ρεάλ και απέσπασε 0-0 μέσα στο “Σαντιάγο Μπερναμπέου”, για την 7η αγωνιστική της La Liga. Οι “μερένγκες” προέρχονταν από πέντε διαδοχικές νίκες σε όλες τις διοργανώσεις, όμως η κάτοχος του Europa League κατάφερε να την κρατήσει στο μηδέν.

Το “κίτρινο υποβρύχιο” είχε τον έλεγχο του ρυθμού και την μπάλα στα πόδια, όμως η Ρεάλ ήταν αυτή που έφτασε πιο κοντά στο γκολ. Βινίσιους και Ροντρίγκο που βρίσκονταν στα πλευρά του Μπενζεμά ήταν οι πιο απειλητικοί παίκτες, όμως δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Χερόνιμο Ρούλι.

Στα τελευταία λεπτά οι “μερένγκες” έκλεισαν τη Βιγιαρεάλ στην περιοχή της (αν και ο Ζεράρ Μορένο έχασε μία τεράστια ευκαιρία), όμως το γκολ δεν ήρθε και ο Αντσελότι παρακολούθησε μόλις την τρίτη “λευκή” ισοπαλία σε 127 παιχνίδια του στον πάγκο της Ρεάλ.

Η Σεβίλλη  επικράτησε με 2-0 της Εσπανιόλ για την 7η αγωνιστική της La Liga έφερε τους Ανδαλουσιάνους ακόμα πιο ψηλά στο βαθμολογικό πίνακα, ισόβαθμους με την Ατλέτικο, έπειτα από το “στραβοπάτημα” των πρωταθλητών.

Ο Γιουσέφ Εν-Νεσιρί μόλις στο 13ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, όμως η αποβολή του Τόμας Ντιλέινι με δύο κίτρινες κάρτες στην ίδια φάση του 65′ (η πρώτη για μαρκάρισμα, η δεύτερη για ειρωνικό χειροκρότημα), προκάλεσε ανησυχία.

Η Εσπανιόλ ανέβασε στροφές και απείλησε την εστία του Γιασίν Μπουνού, όμως ο Μαροκινός τερματοφύλακας κράτησε ανέπαφη την εστία του και στο 87′ ο Ράφα Μιρ πήρε τη θέση και τη σκυτάλη από τον Εν Νεσιρί, γράφοντας το τελικό 2-0.

Νωρίτερα Βαλένθια και Αθλέτικ Μπιλμπάο φρόντισαν να… τους αποζημιώσουν όλους στο δεύτερο μέρος, με το τελικό 1-1 να διαμορφώνεται στις καθυστερήσεις. Για την ιστορία, ο Ινιάκι Γουίλιαμς έφτασε τα 202 σερί παιχνίδια που αγωνίζεται χωρίς διακοπή, ισοφαρίζοντας το ιστορικό ρεκόρ που κατέχει ο Χουάν Αντόνιο Λαρανιάγκα.

Συγκεκριμένα, στο 69’ ο Ινίγκο Μαρτίνεθ έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, που σε συνδυασμό με την κόκκινη κάρτα που δέχθηκε ο Μάξι Γκόμεθ στο 82’, πήρε προβάδισμα για τη νίκη. Όμως οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και ισοφάρισαν στο 92’ με τον Μάρκος Αντρέ.