La Liga: Γκέλα η Ατλέτικο Μαδρίτης, νίκες για Βαλένθια και Σεβίλλη

Η Χετάφε πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας από την Ατλέτικο Μαδρίτης, εκτός έδρας νίκες για Σεβίλλη και Βαλένθια

Για τη 18η αγωνιστική της La Liga, η Ατλέτικο Μαδρίτης ήρθε ισόπαλη εντός έδρας με τη Χετάφε, ενώ η Σεβίλλη και η Βαλένθια νίκησαν εκτός έδρας τις Γρανάδα και Βαγιεκάνο, αντίστοιχα.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης αναδείχθηκε ισόπαλη 3-3 με τη Χετάφε στο Wanda Metropolitano. Η ομάδα του Σιμεόνε βρέθηκε να παίζει με παίκτη λιγότερο από το 38’, λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Στέφαν Σάβιτς. Χάρη στα τέρματα των Γκριεζμάν, ο οποίος σκόραρε δις και το τέρμα του Αλβαρο Μοράτα, βρέθηκε να προηγείται με 3-1 λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού. Η Χετάφε είχε ισοφαρίσει προσωρινά με τον Μαγιοράλ, μπήκε ξανά στο ματς χάρη στο γκολ του Οσκαρ Ροντρίγκες που είχε περάσει ως αλλαγή. Στις καθυστερήσεις, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι σε χέρι του Ροντρίγκο Ρικέλμε, με τον Μαγιοράλ να νικάει τον Γιαν Ομπλακ και να δίνει το βαθμό στην ομάδα του.

Στο «Εστάνιο Νουέβο λος Κάρμενες», η Σεβίλλη έψαχνε μια νέα αρχή, έχοντας τον Κίκε Σάντσεθ Φλόρες στον πάγκο της. Και τη βρήκε, αφού με τα γκολ των Αντρια Πεντρόσα, Λούκας Οκάμπος και Σέρχιο Ράμος επιβλήθηκε εύκολα με 0-3 της Γρανάδα. Οι Ανδαλουσιανοί απομακρύνθηκαν από τη ζώνη του υποβιβασμού, αφήνοντας στην προτελευταία θέση την ομάδα του Αλεξάντερ Μεντίνα.

Νωρίτερα, στο «Βαγιέκας», η Βαλένθια πήρε πολύτιμη νίκη με 0-1 επί της Βαγιεκάνο. Το μοναδικό γκολ σημείωσε ο πρώην άσος του Ολυμπιακού, Σέρζι Κανός, με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, με τις «νυχτερίδες» να ολοκληρώνουν με δέκα παίκτες το ματς λόγω αποβολής με απευθείας κόκκινη κάρτα του Τιερί Κορέια στις καθυστερήσεις.

Ράγιο Βαγιεκάνο-Βαλένθια 0-1 (61’ Κανός)

Ατλέτικο Μαδρίτης-Χετάφε 3-3 (44’, 69’πέν. Γκριεζμάν, 63’ Μοράτα – 53’, 90’+3’πέν. Μαγιοράλ, 87’ Οσκαρ)

Γρανάδα-Σεβίλλη 0-3 (23’ Πεντρόσα, 32’ Οκάμπος, 49’ Ράμος)