La Liga: Γκέλα στο Βαγέκας για τη Ρεάλ Μαδρίτης

Η Ρεάλ Μαδρίτης δεν μπόρεσε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Ράγιο Βαγιεκάνο και έχασε δύο πολύτιμους βαθμούς.

Για την 25η αγωνιστική της La Liga, η Ρεάλ Μαδρίτης έμεινε ισόπαλη με 1-1 εκτός έδρας κόντρα στη Ράγιο Βαγιεκάνο και έδωσε την ευκαιρία στη Χιρόνα να μειώσει εκ νέου την διαφορά από την κορυφή.

Η Ρεάλ έφτασε τους 62 βαθμούς και βρίσκεται στο +6 από τη Χιρόνα, με τους Καταλανούς να έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο αυτό με την Αθλέτικ Μπιλμπάο που είναι προγραμματισμένο για την Δευτέρα (19/2). Η Ράγιο Βαγιεκάνο πήρε ένα πολύτιμο βαθμό που την αφήνει στην 14η θέση στο +7 από την ζώνη του υποβιβασμού και την Κάντιθ.

Όσον αφορά την αναμέτρηση, η Ρεάλ μπήκε δυνατά σε αυτή και στο 3ο λεπτό  ο Χοσέλου εκμεταλλευόμενος την ασίστ του Βαλβέρδε έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα του Κάρλος Αντσελότι.

Η απάντηση της Βαγιεκάνο ήρθε στο 27ο λεπτό με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ραούλ Ντε Τόμας ύστερα από επαφή της μπάλας με το χέρι του Καμαβινγκά και υπόδειξη του VAR.

Στο 36ο λεπτό ο Βαλβέρδε βρέθηκε σε θέση βολής ωστόσο η προσπάθεια του κατέληξε στο δοκάρι και έφυγε άουτ.

Στην συνέχεια το παιχνίδι δεν είχε σημαντικές στιγμές με μόνη εξαίρεση την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τόνι Κροός που ανάγκασε τον Ντιμιτρέφσκι να πέσει στην γωνία του και να παραχωρήσει κόρνερ.

Η Ρεάλ τελείωσε το ματς με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Καρβαχάλ στις καθυστερήσεις.

Βιγιαρεάλ-Χετάφε 1-1 (56΄ Μορένο – 24΄ Μαξίμοβιτς)

Ατλέτικο Μαδρίτης-Λας Πάλμας 5-0 (15΄, 20΄ Γιορέντε, 47΄, 62΄ πέν. Κορέα, 87΄ Ντεπάι)

Οσασούνα-Κάντιθ 2-0 (63΄, 90΄+1΄ Μπούντιμιρ)

Θέλτα-Μπαρτσελόνα 1-2 (47΄ Άσπας – 45΄, 90΄+7 πεν. Λεβαντόφσκι)

Βαλένθια-Σεβίλλη 0-0

Ράγιο Βαγεκάνο-Ρεάλ Μαδρίτης 1-1 (27΄ Ραούλ Ντε Τομάς – 3΄ Χοσέλου)

Γρανάδα-Αλμερία 17:15

Μαγιόρκα-Σοσιεδάδ 19:30

Μπέτις-Αλαβές 22:00