La Liga: Η Μπαρτσελόνα προελαύνει προς τον τίτλο

Η αμυντική Μπαρτσελόνα πήρε την νίκη κόντρα στην Βιγιαρεάλ.

Για την 21η αγωνιστική του Ισπανικού Πρωταθλήματος, η Μπαρτσελόνα νίκησε με 1-0 την Βιγιαρεάλ το τρίποντο έφερε τους «Μπλαουγκράνα» +11 από τη δεύτερη Ρεάλ.

Η Μπαρτσελόνα άνοιξε το σκορ πολύ νωρίς στο 18’ με τον Πέδρι έπειτα από εξαιρετική συνεργασία με τον Λεβαντόφσκι. Ο Ρέινα εμφάνισε την μπάλα στα δίχτυα των αντιπάλων για το 1-0.

Οι γηπεδούχοι, που δίνουν μάχη για έξοδο στην Ευρώπη, πάλεψαν όσο μπορούσαν, αλλά η άμυνα των Καταλανών και κυρίως ο απροσπέλαστος ο  Αραούχο δεν τους επέτρεψαν να δημιουργήσουν μεγάλες φάσεις, με εξαίρεση ένα χαμένο τετ-α-τετ του Μοράλες στις καθυστερήσεις του ημίχρονου. Όσο  περνούσαν τα λεπτά η ομάδα του Τσάβι διαχειριζόταν το υπέρ της σκορ και το κράτησε ως το φινάλε.

Νωρίτερα, η Βαγιαδολίδ «κόλλησε» στο 0-0 με την Οσασούνα.