La Liga: Ίδρωσε η Μπέτις

Αγχώθηκε η Μπέτις στο «Μαρτίνεθ Βαλέρο» με την Έλτσε.

Για την 23η αγωνιστική του Ισπανικού Πρωταθλήματος, η Μπέτις πήρε δύσκολη νίκη με 2-3 στο «Μαρτίνεθ Βαλέρο» με την Έλτσε.

Η ουραγός του πρωταθλήματος, Έλτσε, παρότι προηγήθηκε από το 9’ με δράστες τους Φιντέλ στο 7΄ και Μπογέ στο 9΄. Στην συνέχεια ο διαιτητής απέβαλε με απευθείας κόκκινη κάρτα στο ίδιο λεπτό (58’) τους Μαγκαλιάν και Τσέικ.

Ακολούθως καταλόγισε πέναλτι με το οποίο ο Μπόρχα Ιγκλέσιας μείωσε, στο 68΄ ο Μιράντα ισοφάρισε και στο 90΄+4 η Έλτσε έμεινε με 8 παίκτες  αφού αποβλήθηκε και ο Ρόκο. Το τρίτο γκολ δεν άργησε να έρθει καθως οι «βερδιμπλάνκος» εκμεταλλεύτηκαν την αριθμητική τους υπεροχή  και δεν άργησαν διαμορφώσουν  το τελικό 3-2 με το δεύτερο πέναλτι των φιλοξενούμενων με σκόρερ Χοσέ.

Πλέον η Μπέτις εδραιώθηκε στην πέμπτη θέση και βρίσκονται στο -1 από την Ατλέτικο Μαδρίτης, ενώ η Έλτσε παρέμεινε στους 9 βαθμούς, πολύ μακριά προς το παρόν από τη σωτηρία.