La Liga: Ισόπαλη η Σοσιεδάδ με την Ατλέτικο Μαδρίτης, η Σεβίλλη νικήτρια στο ντέρμπι της Ανδαλουσίας

Σοσιεδάδ και Ατλέτικο Μαδρίτης μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοπαλίας, ενώ στο ντέρμπι της Ανδαλουσίας η Σεβίλλη νίκησε τη Μπέτις

Για την 9η αγωνιστική της La Liga, ισόπαλο έληξε το παιχνίδι της Σοσιεδάδ με την Ατλέτικο Μαδρίτης, ενώ στο τοπικό ντέρμπι πανηγύρισε η Σεβίλλη.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης έμεινε στο 1-1 στην έδρα της Σοσιεδάδ.  Ο Χουλιάν Άλβαρες άνοιξε το σκορ στο 1ο μόλις λεπτό της αναμέτρησης για τους “ροχιμπλάνκος”, με τους Βάσκους να ισοφαρίζουν στο 84ο λεπτό με τον Σούσιτς. Η βασκική ομάδα έφτασε στους 9 βαθμούς, ενώ η ομάδα του Σιμεόνε είναι ισόβαθμη με τη Βιγιαρεάλ στους 17 βαθμούς και στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η Σεβίλλη επικράτησε 1-0 της Μπέτις στο «Σάντσεθ Πιθχουάν», στο τοπικό ντέρμπι της Ανδαλουσίας. Η παραδοσιακή μάχη της Ανδαλουσίας κρίθηκε από ένα πέναλτι που καταλόγισε ο διαιτητής για χέρι του Ντιέγκο Γιορέντε, το οποίο οι φιλοξενούμενοι αμφισβήτησαν έντονα. Ο Λουκεμπάκιο ευστόχησε από την άσπρη βούλα στο 50΄ και χάρισε στην ομάδα του την τρίτη διαδοχική εντός έδρας νίκη της. Να σημειωθεί ότι η Σεβίλλη τελείωσε το ματς με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Νιανζού στο 90′.

Λεγανές-Βαλένθια 0-0

Εσπανιόλ-Μαγιόρκα 2-1 (18΄ Κουμπούλα, 47΄ Χοφρέ – 68΄ Ραϊγιο)

Χετάφε-Οσασούνα 1-1 (21΄ Γιλντιρίμ – 60΄ Μπούντιμιρ)

Λας Πάλμας-Θέλτα 0-1 (28΄ Ιγκλέσιας)

Βαγιαδολίδ-Ράγιο Βαγεκάνο 1-2 (51΄ Αμαλάχ – 57΄, 80΄ Ντε Φρούτος)

Ρεάλ Μαδρίτης-Βιγιαρεάλ 2-0 (14΄ Βαλβέρδε, 73΄ Βινίσιους)

Χιρόνα-Αθλέτικ Μπιλμπάο 2-1 (39΄ Ασπρίγια, 90+9΄πεν. Στουάνι – 41΄ Σάνθετ)

Αλαβές-Μπαρτσελόνα 0-3 (7΄, 22΄, 32΄ Λεβαντόφσκι)

Σεβίλλη-Μπέτις 1-0 (50΄πεν. Λουκεμπάκιο)

Σοσιεδάδ-Ατλέτικο Μαδρίτης 1-1 (84΄ Σούσιτς -1΄ Άλβαρες)