La Liga: Ισοπέδωσε τη Μπέτις η Μπαρτσελόνα

«Σκόρπισε» στους πέντε ανέμους τη Μπέτις η Μπαρτσελόνα

H Μπαρτσελόνα επικράτησε με 5-0 της Μπέτις στο στάδιο «Λουίς Κομπανίς», για την 5η αγωνιστική της La Liga.

Η ομάδα του Τσάβι έκανε το τέσσερα στα πέντε στη φετινή La Liga και ανέβηκε προσωρινά στην κορυφή.

Με τον Ζοάο Φέλιξ να παίζει για πρώτη φορά βασικός και σκόραρε το παρθενικό του γκολ, ανοίγοντας το σκορ στο 25ο λεπτό, ενώ λίγο αργότερα (32΄) συμμετείχε στο δεύτερο τέρμα της ομάδας του, το οποίο σημείωσε ο Λεβαντόφσκι.

Στο β΄ μέρος, ο Φεράν Τόρες με απευθείας εκτέλεση φάουλ (62΄) και ο Ραφίνια (66΄) ανέβασαν ακόμη περισσότερο το δείκτη του σκορ για τους Καταλανούς, ενώ το τελικό 5-0 διαμόρφωσε ο επίσης νεοαποκτηθείς Ζοάο Κανσέλο στο 81′.

Βαγεκάνο-Αλαβές 2-0 (43΄ πέν. Παλαθόν, 82΄ Ντε Φρούτος)

Μπιλμπάο-Κάντιθ 3-0 (66΄ Γκουρουθέτα, 68΄ Βιγιαλίμπρε, 90+1΄ Ινιάκι Γουίλιαμς)

Βαλένθια-Ατλέτικο Μαδρίτης 3-0 (5΄, 34΄ Ντούρο, 54΄ Χάβι Γκέρα)

Θέλτα-Μαγιόρκα 0-1 (85΄ Μουρίκι)

Μπαρτσελόνα-Μπέτις 5-0 (25΄ Ζοάο Φέλιξ, 32΄ Λεβαντόφσκι, 62΄ Φεράν Τόρες, 66΄ Ραφίνια, 81΄ Ζοάο Κανσέλο)