La Liga: Ήττα της Ρεάλ Μαδρίτης στη Χιρόνα

Η Χιρόνα έκανε εξαιρετική εμφάνιση και επικράτησε με 4-2 της Ρεάλ Μαδρίτης

Για την 31η αγωνιστική της La Liga, η Χιρόνα θριάμβευσε εντός έδρας με 4-2 απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης και συνεχίζει την εξαιρετική πορεία της τη φετινή σεζόν.

Ο μεγάλος πρωταγωνιστής του παιχνιδιού ήταν ο Καστεγιάνος, ο οποίος έκανε ότι ήθελε την άμυνα της Ρεάλ Μαδρίτης και πέτυχε καρέ τερμάτων!!!

Το τέλος της αναμέτρησης βρήκε τους γηπεδούχους στην 9η θέση με 41 βαθμούς, ενώ η ομάδα του Αντσελότι παρέμεινε στην 2η με 65β.

Στον αγώνα, η Χιρόνα ήταν εξαιρετική και πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Καστεγιάνος στο 12ο λεπτό. Ο Αργεντινός, στο 24′ έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων για τους γηπεδούχους (2-0).

Ο Βινίσιους δέκα λεπτά αργότερα να γράφει το 2-1 του ημιχρόνου. Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Καστεγιάνος πέτυχε χατ τρικ στο 46′ και στο 62ο λεπτό έκανε καρέ τερμάτων (4-1).

Η Ρεάλ το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει το σκορ σε 4-2 με τον Λούκας Βάθκεθ στο 85ο λεπτό.

Την ίδια ώρα, η Οσασούνα με τη δεύτερη σερί νίκη της -αυτή τη φορά στην έδρα της Κάντιθ με 1-0 πλησίασε κι άλλο την 6η θέση και τα ευρωπαϊκά «εισιτήρια». Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε στο 62ο λεπτό ο Γκαρθία. Στο 85′ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη ο Εζαζούλι για τους φιλοξενούμενους, μετά από πολύ σκληρό μαρκάρισμα.

Κάντιθ-Οσασούνα 0-1 (62΄ Γκαρθία)

Xιρόνα-Ρεάλ Μαδρίτης 4-2 (12΄, 24΄, 46΄, 62΄ Καστεγιάνος – 34΄ Βινίσιους Τζούνιορ, 85΄ Λούκας)

Μπέτις-Σοσιεδάδ 23:00