La Liga: “Καμπανάκι” στη Ρεάλ η ήττα από την Εσπανιόλ

Η Ρεάλ Μαδρίτης ηττήθηκε στη Βαρκελώνη από την Εσπανιόλ και γνώρισε την πρώτη της ήττα στη La Liga

Η Εσπανιόλ επικράτησε με 2-1 της Ρεάλ Μαδρίτης και την ανάγκασε στην πρώτη φετινή ήττα στη La Liga και πρώτη έπειτα από αήττητο σερί 18 εκτός έδρας αγώνων.

Η εικόνα των Μαδριλένων ήταν κάκιστη, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, όταν παρουσιάστηκαν ανήμποροι να δημιουργήσουν το οτιδήποτε από το κέντρο. Στον αντίποδα, μία υπέροχη συνεργασία των παικτών της Εσπανιόλ κατέληξε έπειτα από δεκάδες πάσες στον Ραούλ Ντε Τομάς, ο οποίος από τη μικρή περιοχή έκανε το 1-0 στο 17′.

Μια καταπληκτική ενέργεια του Αλέις Βιδάλ στο 61′ κατέληξε στο 2-0 και ανάγκασε τους φιλοξενούμενους να τρέχουν και να μη φτάσουν. Μία αντεπίθεση έδωσε τη δυνατότητα στον Καρίμ Μπενζεμά να σκοράρει για 9η φορά φέτος στο πρωτάθλημα, ενώ η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα και στο 84′ από τον Αζάρ, όμως σωστά δεν μέτρησε το γκολ λόγω οφσάιντ.

Τα τελευταία λεπτά περιελάμβαναν ένα μίνι θρίλερ, με τον Βιθέντε Μορένο να αποβάλλεται στις καθυστερήσεις και στο 5ο λεπτό η Εσπανιόλ να παραχωρεί αχρείαστο κόρνερ, για το οποίο ανέβηκε και ο Τιμπό Κουρτουά, αλλά έστειλε άουτ ο Έντερ Μιλιτάο.

Έλτσε-Θέλτα 1-0

Η Έλτσε επικράτησε 1-0 εντός έδρας τη Θέλτα και “έσπασε” το αρνητικό σερί τριών αγώνων χωρίς νίκη στο ισπανικό πρωτάθλημα και έφτασε τους εννέα βαθμούς στο ισπανικό πρωτάθλημα, ενώ η Θέλτα έμεινε στους επτά.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένη στο δεύτερο μέρος, σκόραραν με πλασέ του Μπενεβέντο στην πρώτη ουσιαστική της ευκαιρία στο παιχνίδι και κατάφερε να κρατήσει το 1-0 μέχρι το φινάλε του αγώνα. Στο 90ο λεπτό, ο Ιάγο Άσπας έστειλε τη μπάλα στα δίχτα της Έλτσε, ωστόσο το γκολ του ακυρώθηκε μετά από εξέταση της φάσης στο VAR, καθώς χρησιμοποίησε το χέρι του για να κάνει το κοντρόλ.