La Liga: “Καθάρισε” η Μπιλμπάο την Ατλέτικο Μαδρίτης

Πήρε το ντέρμπι απέναντι στην Ατλέτικο Μαδρίτης η Μπιλμπάο

Η Μπιλμπάο επικράτησε με 2-0 της Ατλέτικο Μαδρίτης στο Σαν Μαμές, για την 17η αγωνιστική της La Liga.

Πλέον το αήττητο σερί των Βάσκων στη πρωτάθλημα συνεχίζεται κι έφτασε πλέον τα επτά ματς.

Η ομάδα του Βαλβέρδε κυριάρχησε απ’ το πρώτο ημίχρονο απέναντι στους «ροχιμπλάνκος» και στο 36′ έχασε πέναλτι με τον Σανσέτ, ο οποίος έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να επιτίθενται και στο 51′ ο Χουρουθέτα άνοιξε το σκορ απ’ την ασίστ του Ερέρα. Στο 64′ ο Νίκο Γουίλιαμς διαμόρφωσε το τελικό 2-0,

Η Αθλέτικ έφτασε στους 32 βαθμούς, ανεβαίνοντας στην 5η θέση και αφήνοντας τους Μαδριλένους επτά βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Χιρόνα και πέντε βαθμούς πίσω από τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Νωρίτερα, σπουδαία νίκη στη μάχη της παραμονής πήρε η Θέλτα, επικρατώντας της Γρανάδα με 1-0, ανεβαίνοντας στους 13 βαθμούς και αφήνοντας τους φιλοξενούμενους στους 8β. Το νικητήριο τέρμα πέτυχε ο Λάρσεν στο 20ο λεπτό, ενώ οι γηπεδούχοι τέλειωσαν το ματς με δέκα παίκτες, καθώς ο Ιάγκο Άσπας αποβλήθηκε στο 80′.

Οσασούνα-Ράγιο Βαγεκάνο 1-0 (90΄+5 Ραούλ)

Θέλτα-Γρανάδα 1-0 (20΄ Λάρσεν)

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Ατλέτικο Μαδρίτης 2-0 (51΄ Χουρουθέτα, 64΄ Νίκο Γουίλιαμς)

Σεβίλλη-Χετάφε 19:30

Βαλένθια-Μπαρτσελόνα 22:00