La Liga: Καθάρισε η Ρεάλ Μαδρίτης τη Μπιλμπάο

Άνετη νίκη της Ρεάλ Μαδρίτης επί της Μπιλμπάο

H Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε με 2-0 τη Μπιλμπάο στο «Μπερναμπέου», για την 30η αγωνιστική της La Liga.

Με δύο τέρματα του Ροντρίγο, ένα σε κάθε ημίχρονο (8΄, 73΄), η “βασίλισσα” πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης και κράτησε τη διαφορά από τη Μπαρτσελόνα.

Με το τρίτο διαδοχικό «τρίποντο», οι Μαδριλένοι ανέκτησαν τη διαφορά των οκτώ βαθμών από τη δεύτερη Μπαρτσελόνα και συνεχίζουν προς την κατάκτηση του πρωταθλήματος, το οποίο ευελπιστούν να «κλειδώσουν» στο clasico της 21ης Απριλίου.

Στον αντίποδα, με αυτή την έκτη ήττα τους, οι Βάσκοι θέτουν σε κίνδυνο την παραμονή τους στην τέταρτη θέση, καθώς η «διώκτρια» τους Ατλέτικο Μαδρίτης βρίσκεται στο -1 και αύριο (1/4) έχει την ευκαιρία με «διπλό» στην έδρα της Βιγιαρεάλ να τους «εκθρονίσει».

Κάντιθ-Γρανάδα 1-0 (51΄ Ναβάρο)

Χετάφε-Σεβίλλη 0-1 (5΄ Σέρχιο Ράμος)

Αλμερία-Οσασούνα 0-3 (2΄ Αρνάιθ, 9΄ Μπούντιμιρ, 61΄ Μουνιόθ)

Βαλένθια-Μαγιόρκα 0-0

Μπαρτσελόνα-Λας Πάλμας 1-0 (59΄ Ραφίνια)

Θέλτα-Ράγιο Βαγεκάνο 0-0

Χιρόνα-Μπέτις 3-2 (36΄πεν., 65΄ Ντόβμπικ, 90+2΄ Στουάνι – 45+4΄, 76΄ Γουίλιαν Ζοσέ)

Αλαβές-Σοσιεδάδ 0-1 (59΄ Πατσέκο)

Ρεάλ Μαδρίτης-Αθλέτικ Μπιλμπάο 2-0 (8΄, 73΄ Ροντρίγο)