La Liga: Καθάρισε με Φερμίν Λόπεθ η Μπαρτσελόνα, σημαντική νίκη η Σοσιεδάδ

Η Μπαρτσελόνα πήρε τη νίκη με τα τέρματα του Φερμίν Λόπεθ, ενώ η Σοσιεδάδ προσπέρασε τη Μπέτις

Για την 36η αγωνιστική της La Liga, τις νίκες πήραν η Σοσιεδάδ και η Μπαρτσελόνα, ενώ ισόπαλη ήρθε η Μπέτις.

Η Μπέτις έφερε ισοπαλία 2-2 εκτός έδρας με τη Λας Πάλμας. Η ομάδα της Σεβίλλης προηγήθηκε δύο φορές με το αυτογκόλ του Μαρμόλ (21′) και το γκολ του Πέρεθ (49′), όμως οι γηπεδούχοι πήραν τον βαθμό της ισοπαλίας κι εξασφάλισαν σε απόλυτο βαθμό την παραμονή τους στην κατηγορία, χάρις στα τέρματα των Άλεξ Σουάρες (28′) και Μολέιρο (64′).

Νίκη «χρυσάφι» που την επανέφερε στην 6η θέση της βαθμολογίας και της έδωσε την ευκαιρία να προσπεράσει ξανά την Μπέτις, σημείωσε η Σοσιεδάδ, επικρατώντας της Βαλένθια με 1-0. Οι Βάσκοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, πήραν προβάδισμα μόλις στο 3′ με το γκολ του Αντρέ Σίλβα από ασίστ του Κούμπο και κράτησαν ως το τέλος τη νίκη, που τους έφερε στο +1 απ’ την Μπέτις τρεις μέρες πριν απ’ το μεταξύ τους παιχνίδι στο «Estadio Benito Villamarin», που θα κρίνει σε μεγάλο βαθμό την 6η θέση και το δεύτερο «εισιτήριο» για το επόμενο Europa League.

Νωρίτερα η Μπαρτσελόνα πέρασε ένα εύκολο βράδυ την έδρα της ήδη υποβιβασμένης Αλμερία και με δύο γκολ του Φερμίν Λόπεθ στο 14′ και στο 67′ έφτασε στη δεύτερη σερί νίκη που τη φέρνει πλέον αγκαλιά με τη 2η θέση, καθώς αύξησε τη διαφορά της απ’ τη Χιρόνα στους 4 βαθμούς.

Οσασούνα-Μαγιόρκα 1-1 (14΄ Μονκαγιόλα – 65΄ Νταρντέρ)

Ρεάλ Μαδρίτης-Αλαβές 5-0 (10΄ Μπέλινγχαμ, 27΄, 70΄ Βινίσιους, 45΄+1΄ Βαλβέρδε, 81΄ Γκιουλέρ)

Xιρόνα-Βιγιαρεάλ 0-1 (59΄ Τραορέ)

Ράγιο Βαγεκάνο-Γρανάδα 2-1 (23′ Λεζέν, 78′ Σις – 89′ Μπόγε)

Σεβίλλη-Κάντιθ 0-1 (90’+7 Γκουαρδιόλα)

Θέλτα-Αθλέτικ Μπιλμπάο 2-1 (68΄ Σουέντμπεργκ, 71΄ Άλβαρες – 23΄ Μπερενγκέρ)

Χετάφε-Ατλέτικο Μαδρίτης 0-3 (27΄, 42΄, 51΄ Γκριεζμάν)

Λας Πάλμας-Μπέτις 2-2 (28΄ Άλεξ Σουάρες, 64΄ Μολέιρο – 21΄ αυτ. Μαρμόλ, 49΄ Πέρεθ)

Αλμερία-Μπαρτσελόνα 0-2 (14΄, 67΄ Φερμίν Λόπεθ)

Σοσιεδάδ-Βαλένθια 1-0 (3΄ Αντρέ Σίλβα)