La Liga: Καθάρισε με Γκριεζμάν η Ατλέτικο Μαδρίτης

Ο Γκριεζμάν έδωσε τη νίκη στην Ατλέτικο Μαδρίτης επί της Μαγιόρκα

Στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της La Liga, τις νίκες πανηγύρισαν η Ατλέτικο Μαδρίτης και η Χετάφε. «Λευκή» ισοπαλία για Βαλένθια και Θέλτα.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε με 1-0 της Μαγιόρκα στο Wanda Metropolitano. Το νικητήριο τέρμα πέτυχε ο Γκριεζμάν στο 64ο λεπτό με ωραία κεφαλιά. Με τους τρεις βαθμούς της νίκης οι “ροχιμπλάνκος” ανέβηκαν στην 3η θέση με 31β, ενώ οι φιλοξενούμενοι έμειναν στην 17η θέση με 9β.

Χωρίς γκολ (0-0) και ιδιαίτερη ποιότητα έληξε το ματς στο «Μεστάγια» μεταξύ της Βαλένθια και της Θέλτα. Για την ομάδα του Βίγκο αγωνίστηκε ως αλλαγή ο Τάσος Δουβίκας, παίρνοντας στο 67ο λεπτό τη θέση του Βάσκες.

Η Χετάφε νίκησε με ανατροπή 2-1 εντός έδρας της Αλμερίας. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ μόλις στο 7′ με γκολ του Ραμαζάνι, όμως απάντησαν με δύο τέρματα των Γκρίνγκουντ και Μαγιοράλ στο 33′ και στο 45′ αντίστοιχα.

Βαγιεκάνο-Μπαρτσελόνα 1-1 (39’ Λόπεθ – 82’ αυτογκόλ Λεζέν)

Βαλένθια – Θέλτα 0-0

Χετάφε – Αλμερία 2-1 (33′ Γκρίνγκουντ, 45′ Μαγιοράλ – 7′ Ραμαζάνι)

Ατλέτικο Μαδρίτης – Μαγιόρκα (64′ Γκριεζμάν)

Βιγιαρεάλ – Οσασούνα (26/11, 15:00)

Ρεάλ Σοσιεδάδ – Σεβίλλη (26/11, 17:15)

Κάντιθ – Ρεάλ Μαδρίτης (26/11, 19:30)

Μπέτις – Λας Πάλμας (26/11, 22:00)

Χιρόνα – Μπιλμπάο (27/11, 22:00)