La Liga: «Λευκή» ισοπαλία ανάμεσα σε Σεβίλλη και Μπέτις

Είχε το μυαλό στη Ρόμα η Σεβίλλη, απομακρύνονται οι ελπίδες για Ευρώπη, αν δεν κατακτήσει το Europa.

Στο πλαίσιο της 35ης αγωνιστικής της La Liga, η Σεβίλλη υποδέχθηκε στο Σάντσεθ Πιχθουάν τη Μπέτις σε ένα παιχνίδι χωρίς ιδιαίτερες ευκαιρίες και γκολ (0-0). Όπως και στο παιχνίδι του πρώτου γύρου το ντέρμπι της Ανδαλουσίας είχε ξύλο, κίτρινες κάρτες και αποβολή, αλλά δεν είχε σκορ.

Το πρώτο ημίχρονο είχε μόνο μία μεγάλη ευκαιρία και αυτή από την πλευρά της Μπέτiς. Στο 12ο λεπτό ο Μπόρχα Ιγκλέσιας σούταρε από κοντινή απόσταση, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι.

Στην επανάληψη, «άναψαν τα αίματα» , οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερες ευκαιρίες καμία όμως δεν μετουσιώθηκε σε γκολ. Είναι γνωστό πως, όλα τα παιχνίδια των δύο συγκεκριμένων ομάδων είναι «πολεμικά» και αυτό το απέδειξε το σκληρό μαρκάρισμα του Χουάν Μιράντα που τιμωρήθηκε με κόκκινη κάρτα (88’).

Αυτό ήταν το τελευταίο ντέρμπι Ανδαλουσίας του Χοακίν, ο οποίος έπαιξε ως αλλαγή.

Ένα αποτέλεσμα που ουσιαστικά εξυπηρετεί περισσότερο την ομάδα του Πελεγκρίνι που έφτασε τους 56β και στην 6η θέση που οδηγεί στο Europa League, ενώ η Σεβίλλη παρέμεινε στην 9η θέση και στους 48β.

Κάντιθ-Βαγιαδολίδ 2-0 (70΄,76΄ Μπονγκοντά)

Χιρόνα-Βιγιαρεάλ 1-2 (24΄ Λόπες – 9΄ Πίνο, 90΄+4 Μορένο)

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Θέλτα 2-1 (5΄ Ινάκι Γουίλιαμς, 54΄ Μπερενγκέρ – 50΄ Λάρσεν)

Αλμερία-Μαγιόρκα 3-0 (13΄,42΄,58΄ Λασάρο)

Χετάφε-Ελτσε 1-1 (8΄ Ελ Χαντάντι – 45΄+1 Μπόιε)

Μπαρτσελόνα-Σοσιεδάδ 1-2 (90΄ Λεβαντόφσκι – 5΄ Μερίνο, 72΄ Σέρλοτ)

Ράγιο Βαγεκάνο-Εσπανιόλ 1-2 (42΄πεν. Ντε Τομάς – 23΄ Ντάρντερ, 59΄ Μελάμεντ)

Ατλέτικο Μαδρίτης-Οσασούνα 3-0 (44΄ Καράσκο, 62΄ Σαούλ Νίγκεθ, 83΄ Κορέα)

Βαλένθια-Ρεάλ Μαδρίτης 1-0 (33΄ Ντιέγκο Λόπεθ)