La Liga: Με ανατροπές η Χιρόνα και η Μπαρτσελόνα, άνετα η Μπιλμπάο

Άνετη νίκη για τη Μπιλμπάο, ενώ τις ανατροπές πέτυχαν στις εκτός έδρας αναμετρήσεις τους η Μπαρτσελόνα και η Χιρόνα

Για την 14η αγωνιστική στη La Liga, άνετο τρίποντο πήρε η Μπιλμπάο εντός έδρας, ενώ με τα διπλά έφυγαν η Μπαρτσελόνα και η Χιρόνα.

H Μπάρτσα νίκησε με 1-2 την Οσασούνα στην Παμπλόνα. Οι Καταλανοί έμειναν πίσω στο σκορ από τους Βάσκους στο 6′, έχασαν τον Λεβαντόφσκι στο 31′ με κόκκινη, αλλά βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο πήραν τη νίκη. Ο Νταβίντ Γκαρσία ήταν αυτός που στο 6′ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, για να ισοφαρίσει στο 48′ ο Πέδρι και στο 85′ με το γκολ του Ραφίνια, να πάρει τους τρεις βαθμούς η ομάδα του Τσάβι.

Η Μπιλμπάο δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα από τη Βαγιαδολίδ στο «Σαν Μαμές», νίκησε άνετα με 3-0 και σκαρφάλωσε στην τρίτη θέση της Λίγκας φτάνοντας Ατλέτικο Μαδρίτης και Μπέτις, με παιχνίδι περισσότερο. Οι Βάσκοι του Ερνέστο Βαλβέρδε έδωσαν συνέχεια στην πολύ καλή πορεία τους και παραμένουν σταθερά σε τροχιά τετράδας, που δίνει έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ της νέας περιόδου.

Η Χιρόνα πέρασε με ανατροπή από το «Μαρτίνεθ Βαλέρο», νικώντας 1-2 την Έλτσε, που με συγκομιδή μόλις 4 βαθμών έως τώρα, φαίνεται πως πολύ δύσκολα θα παραμείνει στην κατηγορία.

Έλτσε- Xιρόνα 1-2

Μπιλμπάο-Βαγιαδολίδ 3-0

Οσασούνα-Μπαρτσελόνα 1-2