La Liga: Με νίκες ξεκίνησαν Μπαρτσελόνα και Ατλέτικο Μαδρίτης

Στον απόηχο της αποχώρησης του Λιονέλ Μέσι, η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε με νίκη στη La Liga κόντρα στη Σοσιεδάδ

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε με 4-2 της Ρεάλ Σοσιεδάδ στο «Καμπ Νου» για την 1η αγωνιστική τ

Η ατμόσφαιρα «ηλεκτρίστηκε» ακόμη περισσότερο στο 10ο λεπτό του αγώνα, όταν όλο το γήπεδο άρχισε να φωνάζει το όνομα του Μέσι, «τιμώντας» με αυτόν τον τρόπο τον «Pulga», ο οποίος πέρασε τόσα χρόνια στην πρώτη ομάδα της «Μπάρτσα» με το «10» στην πλάτη.

Τα γκολ του Πικέ στο 19′ και του Μπρέιθγουεϊτ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ηρέμησαν κάπως την κατάσταση, για να ακολουθήσει δεύτερος κύκλος «αγανάκτησης» από τον κόσμο της Μπαρτσελόνα στο ημίχρονο, όπου η εξέδρα «χωρίστηκε» στα δύο, όταν άρχισαν οι αποδοκιμασίες προς τη διοίκηση για τη φυγή του Αργεντινού σούπερ σταρ στην Παρί.

Το 3-0 από τον Μπρέιθγουεϊτ στο 59′ φάνηκε να δίνει μία εύκολη νίκη στους «μπλαουγκράνα» οι οποίοι όμως στη συνέχεια… χαλάρωσαν, δέχθηκαν δύο γκολ μέσα σε λίγα λεπτά (82′-85′), αλλά κατάφεραν να «σφραγίσουν» το τρίποντο με τον Σέρχι Ρομπέρτο στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Θέλτα- Ατλέτικο Μαδρίτης 1-2

Η Ατλέτικο Μαδρίτης νίκησε με 1-2 της Θέλτα στο «Μπαλαΐδος» και ξεκίνησε με το δεξί στο πρωτάθλημα.

Ο Άνχελ Κορέα σημείωσε τα δύο τέρματα για τους «ροχιμπλάνκος» (23′, 64′) και έδωσε το τρίποντο, παρά τις προσπάθειες του Άσπας, ο οποίος ισοφάρισε προσωρινά για τη Θέλτα με πέναλτι στο 59′. Στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων αποβλήθηκαν με απευθείας κόκκινες οι Μάλο (Θέλτα) και Χερμόσο (Ατλέτικο).