La Liga: Με το δεξί η Βαλένθια

Αν και έμεινε νωρίς με δέκα παίκτες, η Βαλένθια κατάφερε να πανηγυρίζει τη νίκη κόντρα στη Χετάφε στην πρεμιέρα της La Liga

Η Βαλένθια επικράτησε της Χετάφε με 1-0 στο Μεστάγια, στο ματς που άνοιξε η αυλαία της 1ης αγωνιστικής της La Liga.

Ο Μπορνταλάς ξεκίνησε με το δεξί στον πάγκο των γηπεδούχων, νικώντας την πρώην του ομάδα.

Οι «νυχτερίδες» έμειναν με δέκα παίκτες απ’ τα… αποδυτήρια, μετά το πολύ σκληρό μαρκάρισμα του Γκιγιαμόν στο 31ο δευτερόλεπτο (!), που οδήγησε -μέσω VAR- στην αποβολή του απ’ τον διαιτητή Χέσους Χιλ Μανθάνο στο 2’53” (ρεκόρ αποβολής για πρεμιέρα πρωταθλήματος)!

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν παρόλ’ αυτά με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Σολέρ στο 11’ και διατήρησαν την υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο.

Η Χετάφε κατάφερε να μείνει και αυτή με δέκα παίκτες στο 76′ μετά την αποβολή του Καμπάκο (2η κίτρινη). Οι Μαδριλένοι έχασαν ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν, αλλά οι αποκρούσεις του Γκιόργκι Μαμαρντασβίλι, ο οποίος στο ντεμπούτο του με τη Βαλένθια, κατέβασε τα… ρολά στα τελευταία λεπτά και έδωσε τη νίκη στη Βαλένθια.